Zestawy, których nie ma… Książeczki, których nie ma także… :-)

Od jakiegoś czasu nie ma na rynku publikacji Pentliczka, wśród nich Zestawów do nauki czytania i serii z książeczkami do czytania globalnego. Pentliczek po prostu zakończył działalność i na wznowienie druku tych pozycji przyjdzie poczekać kilka miesięcy.

Nie ma dnia bym nie otrzymywała wiadomości z pytaniami jak pracować z dziećmi, skoro nie ma na rynku najpotrzebniejszych materiałów. I czy mogę polecić coś w zamian.

Odpowiadałam do tej pory na każdą wiadomość z osobna. Dziś piszę do wszystkich zniecierpliwionych i zdegustowanych czytelników jednocześnie. Drodzy moi, jeśli chcecie, poczekajcie 3-4 miesiące, do tej pory druk publikacji powinien zostać wznowiony. Jeśli nie starcza Wam wytrwałości – zróbcie plansze sami według wskazówek na stronie www.czytanieglobalne.edu.pl

To naprawdę żadna sztuka jeśli ma się do dyspozycji komputer i drukarkę.

Nie polecę żadnego z zestawów będących na rynku,  bo każdemu mam coś do zarzucenia. W jednych czcionki są zbyt duże (pole widzenia dziecka nie obejmuje wówczas dłuższych wyrazów) albo za małe (dziecko nie podda ich analizie wzrokowej), w innych czerwone (powinny być czarne), w jeszcze innych szeryfowe (to te pogrubienia na górze i dole laseczek). Większość z nich sporządzono w oparciu o wskazówki z książki Glenna i Janet Domanów „Jak nauczyć małe dziecko czytać” (1992rok), która się zdezaktualizowała, a poza tym zalecenia w niej zawarte nie przystają do polskich warunków.

Toteż rada na dziś – wytrwajcie, albo działajcie. W razie wątpliwości – piszcie. Będę je rozwiewać… 🙂

2,010 total views, 2 views today

12 odpowiedzi na „Zestawy, których nie ma… Książeczki, których nie ma także… :-)

• MT-K pisze:

Dzień dobry. Krój czcionki jest w porządku. Litery – jeśli białe, powinny być na czarnym tle, by zwiększyć kontrast, ale u dzieci starszych (powyżej trzeciego roku życia) możemy poprzestać i na takich. Nie umiem jedynie powiedzieć nic o wielkości czcionki, bo nie potrafię ocenić prawdziwych rozmiarów tych kart.

Pozdrawiam… 🙂

1. Kasia pisze:

bardzo dziękuję za informację 🙂 synek ma prawie 2 latka i mówi, ze chce sam czytać, więc niecierpliwie czekamy na wznowienie – czy będzie Pani tu informowzać o tym, gdzie będzie mozna kupić po wznowieniu?

2. JuliaK pisze:

witam, czy jest nadzieja na zestaw ? gdzies mozna go zakupic?

• MT-K pisze:

Nie ma żadnej. Szukam kolejnego wydawnictwa… Może zna Pani jakieś, które zainteresowałoby się tematem?… 🙂
      Pozdrawiam serdecznie

• JuliaK pisze:

nie znam, ale moze ma pani chociaz instrukcje ktora byla dolaczona do zestawu i mozna by ja skopiowac a obrazki juz zrobilabym sama … 🙁

• MT-K pisze:

Niestety, mam jeden zestaw i jedną instrukcję – demonstruję je na warsztatach dla nauczycieli i rodziców. Nie pozbędę się jej. Chyba że myśli Pani o skanowaniu?

3. JuliaK pisze:

nawet zdjecie telefonem mogloby pomoc bo poprostu niewiem jak sie zabrac za ta nauke 🙂
    pozdrawiam 🙂

• MT-K pisze:

Pani Julio, wszystko, wszyściutko, krok po kroczku ma Pani zawarte w tekstach na stronie głównej („Czytanie globalne – co to takiego” kolejne odcinki). Jest tam to co w instrukcji, tyle że więcej i bardziej szczegółowo.
      Ze zdjęciami telefonem byłby problem. Nie używam komórki.
      Umówmy się, że jeśli po przeczytaniu tych tekstów pozostaną Pani jeszcze jakieś wątpliwości – zeskanuję Pani instrukcję, dobrze?
      Pozdrawiam… 🙂

4. JuliaK pisze:

dziekuje, biore sie za lekturę 🙂