II Konkurs Jesienny – Anna Jackowska

No i mamy naszą żywiołową i temperamentną Zuzię. Mimo pojawienia się w domu maleńkiej Zosi, i mimo tego, że Zuzanka od września powędrowała do przedszkola, zabawy w czytanie trwają nadal. Zosia bacznie obserwuje te zabawy i pewno niedługo się do nich dołączy…

Witam Pani Mario,

Przesyłam odpowiedź na pytanie konkursowe – Bawimy się w czytanie – co moje dziecko lubi najbardziej.

Zuzia znana jest z tego, że jest bardzo żywiołowa, uwielbia podskakiwać i nie siedzieć w miejscu. Dlatego nasze zabawy  w czytanie przeważnie zawierają jakiś element ruchu, nie wspominając już, że jest to tylko zabawa, więc powinna być radosna i energiczna. Nasze wcześniejsze zabawy z podskokami, fikołkami czy wysyłaniem pod drzwiami kart, są nadal aktualne i cały czas gdzieś się u nas w domu przewijają. Jednakże dziś chcemy się pochwalić innymi zabawami.

Pierwsza z nich nosi tytuł „Kto pierwszy”

Rozkładamy karty z wyrazami przed osobnikiem, siadamy naprzeciwko siebie. Mama daje komendę: Kto pierwszy znajdzie wyraz …. (i tu pada o jaki wyraz chodzi).

Zadanie polega na szybkim podniesieniu karty z odpowiednim wyrazem. Oczywiście mama, zawsze jest gapą i nie może znaleźć odpowiedniego wyrazu, więc przegrywa 🙂

Oto link do zabawy

Druga zabawa „Cicho i Głośno”

W tej zabawie pokazujemy planszę dziecku i prosimy by odczytało cichutko, potem bierzemy kolejny wyraz i prosimy by dziecko odczytało głośno pokazany wyraz. Robimy tak na zmianę raz cicho, raz głośno. Zuzia uwielbia tę zabawę, szczególnie moment gdy może skakać na łóżku i głośno krzyczeć dany wyraz.

Oto nasze najnowsze propozycję zabaw w czytanie globalne.

PS. Niestety, przepraszam, ale nie mogę w tym momencie dać filmiku z drugą zabawą, gdyż Zuzia jest chora i zbytnio nie chce współpracować. Dlatego też pierwszy filmik to nie jest 100% w wykonaniu Zuzika.

Pozdrawiam

Anna Jackowska

Jak widać, mama Zuzi śmiało sięga po różne części mowy. To pozwala na konstruowanie różnorodnych i bogatych zwrotów. Dwuwyrazowe zwroty Zuzanka czytała już dawno. Toteż marzy mi się filmik z 3-, 4-wyrazowym zwrotem, który pokaże pełne możliwości dziewczynki. Pani Aniu, przyśle nam Pani taki? Poza konkursem?

293 total views, 0 views today

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *