Mała motoryka – 40 zabaw wspierających naukę pisania

kolorowanki (12)
            Na prawidłowy uchwyt ołówka i umiejętności pisania ma wpływ duża ilość manualnych zabaw od najmłodszych lat. To nawlekanie, wyklejanie, rysowanie i lepienie we wczesnym dzieciństwie rozwija małą motorykę, która jest odpowiedzialna za precyzję ruchów oraz sprawność palców i dłoni.
                Obniżenie sprawności motoryki małej może powodować późniejsze niepowodzenia w szkole. Starszy syn miał problemy z prawidłowym trzymaniem ołówka czy kredki, ale przez kilka miesięcy pracy, zrobiliśmy duże postępy. Początkowo synek trzymał kredki w zaciśniętej pięści i nic nie dał sobie zmienić, bo była awantura i bunt.  Dopiero stopniowo z czasem zaczął się otwierać na współpracę. Kupowałam oczywiście trójkątne kredki, grube i wyprofilowane, ale przede wszystkim postawiłam na pracę nad rozwinięciem większej sprawności dłoni, czyli małej motoryki.
               Zastanawiasz się po co naszym dzieciom tradycyjna nauka pisania? Przecież w przyszłości będą pisać na klawiaturze i przesuwać palcem po tablecie i smartfonie… Otóż nic bardziej mylnego, rozwój małej motoryki i ogólnej sprawności dłoni na wpływ na całokształt rozwoju dziecka. Dziecko podczas pisania trenuje koncentrację, skupienie uwagi czy pamięć. Nauka pisania i wszelkie zabawy, zamiast wielogodzinnego patrzenia w ekran monitora czy komputera powoduje, że w dziecięcym mózgu tworzą się kolejne połączenia i jest stymulowany do pracy, nauki i rozwoju. Dlatego ten okres dziecięcy jest tak istotny, a zabawa z dzieckiem tak bardzo ważna…
               Poniżej znajdziesz ponad 30 sposobów na zabawy rozwijające małą motorykę, bo to nie tylko rysowanie czy pisanie szlaczków. Nauka naprawdę może być ciekawa i zabawna, ale pewnie część z was doskonale o tym wie.

 

 

prawidłowy chwyt ołówka

Oprócz zabaw, zdecydowałam się na zakup nakładek korygujących dla synka i nie żałuję, bo bardzo nam pomogły. Nakładki są przeznaczone dla dzieci prawo i lewo ręcznych. Redukują napięcie mięśni palców podczas pisania oraz wyrabiają prawidłowy nawyk trzymania długopisu.

nakładki na dlugopis
     Jednym z fajnych sposobów, który synkowi przypadł do gustu, jest założenie gumki na rękę, ale tak aby nie uciskała, tylko delikatnie przytrzymywała ołówek w odpowiednim miejscu.
nauka pisania

 

prawidłowy uchwyt

 

nakładki na kredki
nakładki do nauki pisania

 

Tu korzystamy z wyprofilowanego pióra kulkowego, też bardzo fajna rzecz:-)

 

profilowane kredki

 

nakładki do nauki pisania

 

prawidłowy chwyt ołówka

Jedna z moich czytelniczek dodała do listy ciekawą propozycję:


         Prawidłowe trzymanie kredki ćwiczyłam przez pół roku z moim autystycznym 5-cio letnim wychowankiem; nakładałam na kredki piłeczkę – pingpongową. Początkowo trzymał kredkę za piłeczkę, potem zachęcałam go, żeby chwytał kredkę poniżej piłeczki gdzie automatycznie wymuszany był prawidłowy chwyt. Po połowie roku ćwiczeń chłopiec – nieświadomie – zaczął sam prawidłowo trzymać kredkę.

 

 

           Zrobiliśmy według wskazówek i według mnie pomysł godny polecenia. Szczególnie dla małych dzieci, takich co trzymają kredkę zaciskając ją w pięści oraz dla dzieci korzystających z rożnego rodzaju terapii wspomagających rozwój.
           Przygotowanie ręki do właściwego trzymania przyborów do pisania, najlepiej zacząć od wdrażania dziecka do manipulowania różnymi przedmiotami. Mogą to być klocki, koraliki, wszystkie małe przedmioty, którymi dziecko może się bawić, wykonując wiele skomplikowanych ruchów. Aby nie zamęczyć dziecka rysowaniem szlaczków przedstawiam kilka propozycji na wspieranie małej motoryki podczas zabawy. U nas najbardziej w przygotowaniu ręki do nauki pisania pomogły właśnie zabawy ?

Jeśli któraś z propozycji zainteresuje Cię, wystarczy kliknąć na zdjęcie, aby przejść do opisu zabawy:


 

Rysowanie kredą, odrysowywanie przedmiotów, kolorowanie chodnika to sposób na artystyczne doznania, które zainspirują nawet najmłodsze dzieci.

mala motoryka

Zakładanie słomek na wykałaczki wbite w kartonik, z tym poradzą sobie nawet najmłodsze maluchy, choć zabaw wymaga precyzji i skupienia uwagi.

zabawy dla malych dzieci

Zabawy manualne w piasku, przesypywanie, poszukiwanie różnych przedmiotów, zakopywanie. Wszelkiego rodzaju zabawy z masami plastycznymi, piaskiem kinetycznym dostarczają dziecku sensorycznych wrażeń i uwrażliwiają.

jak zrobic piasek z maki

Różne zabawy słomką, tu przenosimy z jednej miseczki na drugą ziarna fasoli, ale można też puszczać bańki mydlane do kubeczka tworząc piękne obrazy.

zabawy ze słomkami

zabawy ze slomkami

Przenoszenie rożnych przedmiotów za pomocą szczypiec i kombinerek. Wspólne odkrywanie zawartości skrzynki narzędziowej, porównywanie, nazywanie różnych śrubek i kołków.

mala motoryka cwiczenia
Zabawy z żelowym woreczkiem, to dostawa bodźców sensorycznych i trening paluszków, po kliknięciu na zdjęcie przejdziecie do pełnego opisu zabawy.

IS_zel (8)

kolejna zabawa słomkami tym razem w magiczne kluczyki.

zabawy slomkami

Wycinanie nożyczkami

od kiedy nozyczki dla dziecka

Lepienie z plasteliny, robienie wałeczków, my budujemy labirynt:-)

lepienie z plasteliny

Segregowanie, układanie i manipulowanie różnymi przedmiotami

zabawy dla małych dzieci

Zakręcanie i odkręcanie nakrętek, dopasowywanie według wielkości.

zabawy z nakretkami

Układanie wzorów z zapałek

wzory z zapalek

Przewlekanie, nawlekanie, wyszywanie itp.

druciki kreatywne zabawy

Zabawy i twórczość w glinie. To doskonały materiał plastyczny nieco twardszy od plasteliny. Sama zauważam jakie dzieci robią postępy podczas zajęć ceramicznych, które prowadzę już z przedszkolakami.

lepienie z gliny dla dzieci

Manipulowanie łyżeczką, tu karmimy piłeczkowego stworka. Możecie podobnego wykonać z pudełka, a karmieni go na przykład ziarnami ryżu będzie świetną zabawą.

zabawy dla przedszkolakow

Nawlekanie nakrętek od butelek na wykałaczki według wzoru

nawlekanie dla dzieci

Malowanie farbami, pędzelkiem i dłońmi

edukacja domowa w polsce
jesienne prace plastyczne (6)

Wbijanie gwoździ

mala motoryka cwiczenia

Zakładanie gumek na wbite gwoździe, przekładanie ich i zabawa kulkami, doskonała praca palców i dłoni:-)

blogi o zabawach dla dzieci

Wkręcanie i wykręcanie śrubek:-)

nauka i zabawa
Patyczkowe zabawy
kreatywne zabawy (4)
Ruchome piaski. Nasz pomysł na zabawę z piaskową masą według własnego pomysłu.
ruchome piaski (6)
Zabawy z lodem, to doskonały pomysł na upalne lato.
zabawy z lodem (9)
Zabawa w dyrygenta i malowanie patyczkami
kreatywne zabawy dla dzieci (1)
Kolorowanki edukacyjne, możecie je pobrać bezpłatnie  z naszego bloga.
kolorowanki (11)
Łowienie makaronowych rybek za pomocą słomek
lowienierybek (9)
Ćwiczenia zapinani i odpinania na zrobionej w domu tablicy manipulacyjnej.
tablica manipulacyjna
Dopasowywanie nakrętek na śrubowy pudełku
sruby (3)
Wspólne gotowanie i krojenie
P1200178
Pisanie, rysowanie i różne zabawy z wysypanym na tacy piasku, soli lub bułce tartej.
P1250759
 Zabawy klockami lego i szablonami
P1250824
Kosmiczne stworki z drucików kreatywnych świetne do zabaw manualnych i logopedycznych.
druciki kreatywne pomysly
Dziura wieża, zabawka DIY do treningu dłoni i nauki kolorów.
mała motoryka co to
Paluszkowe zabawy, czyli 8 różnych szablonów do wycinania, kolorowania i zabaw manualnych. Po kliknięciu przejdziesz do opisu i możesz pobrać darmowe szablony do wydruku.

mała motoryka zabawy

Barwienie soli i zabawy z kolorową solą to nie tylko zabawa sensoryczno-plastyczna, ale również świetnie ćwiczenie małej motoryki. Większość dzieci uwielbia tą zabawę.

barwienie soli (3)

Majsterkowanie dla dzieci, kręcenie śrubokrętem i wkręcanie śrubek w styropian, to dokonała aktywność niezwykle trenująca dłonie i paluszki.

mała motoryka zabawy

Nauka wycinania na kilka sposób wraz z szablonami do wydruku, które z pewnością zachęcą Wasze maluchy do takiej aktywności.

jak nauczyc trzymania nozyczek

                Mam nadzieję, że trochę pomogłam i wasze dzieci już wkrótce również będą prawidłowo posługiwać się kredkami i przygotują swoje dłonie do nauki pisania. Na blogu znajdziecie również różne ćwiczenia i kolorowanki grafomotoryczne do pobrania i wydruku.

szablon misia

1,663 total views, 0 views today