W niedzielę recenzją się dzielę (5)

http://www.aksjomat.com/

Leży przede mną zupełnie szczególna książka Wydawnictwa Aksjomat. To „Polska moja ojczyzna”. Jest to jedna z najpiękniej wydanych książek Aksjomatu, jakie miałam okazję dotychczas czytać i oglądać.

Wszystkie pozycje tego wydawnictwa cechuje ogromna dbałość o szczegóły. Tak jest i tym razem. Uśmiechnęłam się do siebie kiedy okazało się, że po uchyleniu okładki (twarda, lakierowana, barwna) wnętrze wyklejone jest pięknym, kredowym papierem z motywem łowickiego pasiaka…

„Polska moja ojczyzna” to kompendium wiedzy o naszym kraju, w którym wiadomości podano w optymalny sposób – zwięźle, ciekawie, rozmieszczając je na stronicach w nadzwyczaj interesującej formie graficznej. Są to informacje główne i towarzyszące im pytania i odpowiedzi (zaznaczone odmiennym kolorem), fiszki, zestawienia liczbowe na niby to brulionowych kartach, w otoczeniu pięknych fotografii i rysunków.

Aby uniknąć encyklopedycznego, nużącego stylu, zamieszczono w tekście ciekawostki dotyczące przedstawianych miejsc, legendy i objaśnienia w formie rysunkowej.

Wierzcie mi – czytałam tę książkę z wielką przyjemnością i choć  adresowana jest do uczniów szkoły podstawowej, dostarczyła mi informacji zupełnie nieznanych. No bo kto wie, gdzie w naszym kraju można spotkać czarne pstrągi?  Albo gdzie snuje się i straszy biała dama? Niech mi ktoś powie jaką wiadomość zaszyfrował przebywający na wygnaniu w Polsce ostatni władca Inków, bądź gdzie odbywa się Festiwal Komiksu i Gier?

Bardzo sensownie zaplanowano konstrukcję książki. Na początku czytelnik poznaje informacje ogólne (symbole narodowe, miejsce Polski w Unii Europejskiej, krajobrazy, rekordy, ochrona przyrody, klimat i wiele innych). Potem następują informacje o każdym z województw. Na końcu znów wiadomości ogólne o ludności, Polakach na świecie, mniejszościach etnicznych, religiach, wyznaniach i tradycjach. Ta tematyka sprawia, że album ów jest na wskroś kosmopolityczny i europejski w najlepszym tego słowa znaczeniu…

Wszystko to w dużym formacie, na świetnym papierze i – jak zwykle – w bardzo dobrej cenie. W wydawnictwie kupicie tę pozycję za 29.90 PLN.

974 total views, 2 views today