W niedzielę recenzją się dzielę (8)

http://www.aksjomat.com/ 

Przyszło mi dziś obgadać dwie sympatyczne książeczki Wydawnictwa Aksjomat służące starszym dzieciom do zgłębiania tajników ortografii. Ortografia – wiadomo – nie należy do rzeczy przyjemnych i łatwych. Aby uczynić ją bardziej strawną Aksjomat opublikował „Dyktanda z wesołymi potworami” oraz „Wesołe dyktanda”.

Pierwsza z książek („Dyktanda z wesołymi potworami” dla dzieci z klas 1-3) to zbiór tekstów do przepisywania i dyktowania. Można je zatem wykorzystać do pisania ze słuchu i z pamięci. Teksty są zróżnicowane, krótsze i dłuższe, łatwiejsze i trudniejsze. Przy tekstach umieszczono liniatury, a na marginesach zabawne, wesołe potworki, które umilają niezbyt porywające, ale potrzebne pisanie.

Konstrukcja drugiej książeczki („Wesołe dyktanda”) jest jeszcze ciekawsza. Składają się na nią  komiczne teksty (z prześmiesznymi ilustracjami), w których należy uzupełnić luki w wyrazach i wstawić w nie odpowiednie litery. Książeczka stworzona dla tych, którzy nie cierpią odręcznego pisania. Wszystkie wyrazy z ortograficznymi pułapkami zebrane są na końcu książki w słowniczku, co uważam za wielką jej zaletę.

Dodatkowymi zaletami obu pozycji jest – co w przypadku Aksjomatu już nie dziwi – cena. „Wesołe dyktanda” kosztują w sklepie wydawnictwa 6.90 PLN (w bonito.pl 4.49).

Za „Dyktanda z wesołymi potworami” zapłacimy 6.90 PLN (sklep Aksjomatu) i 4.21 (w legolas.pl)

1,110 total views, 2 views today