Nie daliśmy się hakerom!!! :-)

Drodzy moi Czytelnicy,

na początku miesiąca strona internetowa www.czytanieglobalne.edu.pl została zaatakowana przez hakerów.
Próbujących ją odwiedzić odstraszały groźne ostrzeżenia.

Chcę Was zapewnić, iż nad problemem pochyliły się tęgie informatyczne głowy i wszystko jest już w porządku.

Na dowód tego, iż strona jest czysta jak łza, zamieszczam (taka była sugestia informatyka) raport, który tę moją informację potwierdza.

https://wpsec.com/scan/?id=f19c1c8f8b167b49f0ecd3deb16a0fbe

252 total views, 3 views today

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj

Drodzy moi, towarzyszyliście mi na stronie kolejny rok – od poprzednich wakacji. Niektórzy z Was dołączyli do Globalnej Gromadki w ciągu roku i bardzo się z tego cieszę.

Dziękuję Wam za atmosferę, jaką tworzycie w tym miejscu – ciekawe, wzruszające, życzliwe komentarze, polubienia, za dowcipy i grafiki. Dziękuję za filmowe relacje o Waszych dzieciach i ich postępach, fotografie maluchów, zabawek własnoręcznie wykonanych. I za to, że nawet jeśli ktoś z Was ma odmienne w jakiejś kwestii zdanie wyraża je bez agresji i z kulturą.

Mieć takich użytkowników strony to wielkie szczęście i wiedzcie, że to doceniam.

Życzę Wam słonecznego, udanego lipca, wypoczywajcie, spotkamy się na chwilę dwunastego, a potem w sierpniu. Bądźcie zdrowi!

PS. Korespondencję przyjmuję, toteż ślijcie relacje, filmy, listy – bez zahamowań.

1,026 total views, 66 views today

Opublikowano Bez kategorii | 2 komentarze

Mamy Liderkę Czerwca!

Pani Agnieszka Olczyk, Majowa Królowa pisze:

Dzień dobry Pani Mario, moją kandydatką jest Pani Basia Pozorska. Nie wiem czy się Pani ze mną zgadza, że jest bardzo aktywna i pisze fajne komentarze. Jeśli ma Pani kogoś innego na oku to proszę o podpowiedź.

Droga Liderko Maja inne królowe zaświadczą, że nie mam zwyczaju podpowiadać kandydatur. To są NAPRAWDĘ wybory ustępujących Liderek.

Pani Basi serdecznie gratuluję korony i berła. Będzie Pani typować Liderkę Sierpnia, jako że w lipcu zrobimy sobie wakacje. No, może z wyjątkiem jednego dnia, bo to dzień wyjątkowy. Ale o tym powiem 12 lipca.

Nowa Liderka otrzyma dla swego synka książki:

1. „Ratujmy park” z serii „Gutek i potwory”
2. „Niesamowite przygody wynalazców”
3. Piękną, fiołkową bejsbolówkę z logo Czytania Globalnego

PS. Jeśli już macie te książki, proszę o kontakt.

977 total views, 24 views today

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj

Ta dam! Fanfary! Gratulacje i owacje dla wielu, wielu czytelniczek!!!

Takiego tłoku w konkursach jeszcze nie było. Toteż mamy nagrodzonych aż 26 osób, które w ciekawy, albo dowcipny, albo wzruszający sposób opowiedziały dlaczego tu zaglądają.

Żeby nie rozniecać ciekawości do żywego mięsa, oznajmiam że tym razem niespodzianka to hit nie kit i jest nią komplet farb puchnących 3D. Powędruje on do p. Edyty Solarskiej.

A to (w alfabetycznej kolejności) zwyciężczynie, którym serdecznie gratuluję i ściskam dłonie. Minimalistki odpadły i sądzę, że dobrze wiedzą kogo mam na myśli.

Czytaj dalej

1,280 total views, 54 views today

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj

Jedziemy na wycieczkę, bierzemy misia w teczkę… p. Maja Laskowska-Najdek, PP „Bajka” Poznań

To już ostatnie dni przed wakacjami. Pani Maja zaaranżowała zatem zabawę „Co zabierzemy ze sobą na wakacje”. Okazało się, że będą to miś, piłka i kredki. Dobry wybór.

Czytaj dalej

1,719 total views, 36 views today

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj

Ile waży dźwig? – Dominik (2 lata 8 miesięcy)

To czytanie globalne w wersji, którą uwielbiam. I już nic więcej nie dodam. Ani słówka. Ale może ktoś powie skąd ten mój entuzjazm?

921 total views, 1 views today

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj

Oj, oj, to przecież środa. Zapomniałabym o jazzowance!

891 total views, 3 views today

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj

Jak konik dwulatkowi pomaga w czytaniu – Bartek (2 lata)

Spójrzcie. Wystarczy zaprosić do zabawy maskotkę i już mamy pozytywne emocje. Jak to pomaga w nauce!

879 total views, 1 views today

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj

Jeszcze słabo mówię, ale świetnie czytam! – Zuzia (2 lata 3 miesiące)

To jeden z moich ulubionych filmów. Zuzia jest dziewczynką pełną temperamentu, co przejawia się także w zabawach w czytanie.

Aby dostarczyć dziewczynce pozytywnych emocji i urozmaicić zabawę mama wykorzystała pomysł z przerzucaniem plansz pod drzwiami. Popatrzcie jak to działa i bawcie się świetnie razem ze mną… ?

PS. Aktualnie Zuzia skończyła pierwszą klasę. Jest molem książkowym i pani bibliotekarka oznajmiła mamie, że wkrótce w bibliotece zabraknie książek dla Zuzi.

1,556 total views, 42 views today

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj

Gorąco. Popatrz uważnie, co dajesz dziecku do picia

Czytaj dalej

426 total views, no views today

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj

Czytam globalnie, myślę logicznie i utrwalam niełatwe pojęcia – Alicja, 3 lata 6 miesięcy

W sezonie ogórkowym odświeżam niekiedy dawne filmiki. Na dzisiejszym możemy zaobserwować jak mała dziewczynka nie tylko pięknie czyta globalnie – jej aktywność jest dowodem na to, że rozumie pojęcia „nad”, „pod”, „wyżej”, „niżej”, „obok”. Dziecko utrwala te pojęcia mimochodem, wykonując polecenia mamy.
Wielkie brawa dla małej Ali!

1,456 total views, 25 views today

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj

Kreatywność na szóstkę!

Z takim pomysłem jeszcze się nie zetknęłam. Autorem „komputerów” jest jeden z synów p. Ani Pierzchały. Jak dla mnie – bomba!
P. Ania pisze:

Korzystanie z komputera jest świetne ale tylko wtedy kiedy ma się taki sprzęt. Posiadamy kilka wersji. Przygodówki, detektywistyczne, a prezentowana to obrona Warszawy podczas powstania.

1,044 total views, 27 views today

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj

Przerwałam zabawy w czytanie – co teraz będzie?

Ano, nic! Nie raz i nie dwa pisałam, że lepsza dla procesu czytania globalnego jest przerwa niż skrupulatne przestrzeganie codziennych sesji (ambitni rodzice robią ich nawet po kilka).

W zabawach w czytanie najważniejszy jest KLIMAT tych zabaw, nie SYSTEMATYCZNOŚĆ. Potwierdzają to doświadczenia moje, potwierdzają rodzice.

Czytaj dalej

2,145 total views, 42 views today

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj

Pippi – skąd pobrać książeczkę?

Książeczkę do czytania globalnego „Pippi” można pobrać i wydrukować sobie z zakładki Pomysły.

655 total views, no views today

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj

Czy wszystkie dzieci kochają czytanie globalne?

I tu mogę Państwa zaskoczyć. Otóż – nie. Często sami rodzice swoją postawą zniechęcają dzieci do tych zabaw. Jeśli są one statyczne, zbyt częste, zbyt długie (bywają mamy, które „cisną” małą ofiarę: – Jeszcze tylko powiedz co jest tu i będzie koniec… a koniec wcale nie następuje), nudne, bez ruchu – dzieci szybko zniechęcają się i uciekają na widok plansz.

Ale bywa i tak, że rodzic przestrzega wszystkich żelaznych zasad. Zabawy są krótkie, wesołe, dziecko nie jest  zmuszane do częstych, nużących sesji, a i tak nie wykazuje wobec nich entuzjazmu. I co wtedy?

czyt Czytaj dalej

3,640 total views, 62 views today

Opublikowano Bez kategorii | 6 komentarzy

Czytanie globalne – co to takiego?

(5)

I tutaj dotykam kolejnej kwestii. Psycholodzy i pedagodzy amerykańscy, konstruując serie książeczek do nauki wczesnego czytania, stosują często nonsensy i absurdy. Dzieci uwielbiają nonsensy! Dlatego układajcie zabawne, absurdalne, nonsensowne zwroty, zachęcajcie dzieci, by układały je same. Śmiejcie się razem, śmiech pomaga w nauce!

Girl reads book

Girl reads book

Czytaj dalej

2,904 total views, 28 views today

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj

Czytanie globalne – co to takiego?

(4)

Mimo, iż Domanowie zalecają w swej książce stosowanie regularnych, codziennych a nawet kilkakrotnych w czasie dnia sesji, widnieje w niej i takie zdanie: „…dziecko powinno być karmione nową wiedzą w tempie określonym przez jego szczęśliwe łaknienie”. Ćwierć wieku doświadczeń ze stosowaniem globalnego czytania wśród polskich dzieci dowiodło, że regularność i systematyczność nie są w tym procesie najważniejszymi cechami.

Czytaj dalej

3,475 total views, 52 views today

Opublikowano Bez kategorii | 2 komentarze

Czytanie globalne – co to takiego?

(3)

Jak się w to bawić?

„Wchodzę w to” – decyduje mama/tata/ciocia/babcia czy pani w przedszkolu. I co dalej?

To, co napiszę, dotyczy dzieci w wieku przedszkolnym, z takimi bowiem pracowałam od momentu podjęcia decyzji o przetransponowaniu metody Domanów na grunt polski. Wiem, że z powodzeniem można ją stosować już u  rocznych dzieci, a także niemowląt. Naturalnie, niemowlak nie odczyta wyrazu na planszy, ale zachęcony słowami: – Pokaż gdzie kot? A gdzie oko? – wybierze spośród 2, 3, 4 plansz tę właściwą.

Czytaj dalej

3,338 total views, 40 views today

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj

Czytanie globalne – co to takiego?

(2)

Przypomnijcie sobie swoje długie i żmudne ćwiczenia, którymi okupiona była nauka czytania. Trwała ona z reguły cały rok, a i potem należało jeszcze doszlifować technikę, by czytać płynnie. Zabawa w czytanie globalne pozwala znacznie skrócić okres ćwiczeń, a samo „wejście w czytanie” odbywa się bezboleśnie, z radością, i nie wiadomo kiedy.

Czytaj dalej

2,716 total views, 32 views today

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj

Czytanie globalne – co to takiego?

Co jakiś czas zamieszczam tekst o tym czym jest i na czym polega czytanie globalne. To dla nowo przybyłych użytkowników strony i gwoli przypomnienia sobie przez tych, którzy od jakiegoś czasu tu zaglądają. Dziś odcinek 1.

(1)

Trochę historii – dwadzieścia pięć lat temu ukazała się w Polsce książka Glenna i Janet Domanów „Jak nauczyć małe dziecko czytać”. Autorzy opowiadali w niej, jak prosto, łatwo i szybko nauczyć czytać malucha, który nie zna jeszcze liter. Nauczyciele, psycholodzy, oligofrenopedagodzy – ludzie z branży, jednym słowem – ale i rodzice także, po zapoznaniu się z jej treścią natychmiast podzielili się na zwolenników metody czytania globalnego i jej oponentów. Obojętnych nie spotkałam…

czyta Czytaj dalej

4,448 total views, 58 views today

Opublikowano Bez kategorii | 6 komentarzy