Wydawnictwo Pentliczek, z którym współpracuję, od kilku lat wydaje gotowe zestawy do nauki czytania metodą globalną. Każde kolejne wydanie jest modyfikowane i dostosowywane do specyfiki naszego języka.

Najnowszy zestaw dysponuje inną (łatwiejszą dla analizy wzrokowej) czcionką. Litery są grubsze i szersze. Zdecydowaliśmy także, że nie będziemy umieszczali w zestawie gotowych zdań. Zamieściliśmy za to więcej wyrazów reprezentujących różne części mowy, tak by rodzice sami mogli układać z nich najpierw proste, potem dłuższe i trudniejsze zwroty. Daje to możliwość tworzenia treści zabawnych, absurdalnych (bardzo lubianych przez dzieci) oraz nawiązujących do epizodów i obyczajów bliskich malcowi.

Plansze „mama” i „tata” nie są zilustrowane – dziecko może nakleić tam fotografie rodziców lub narysować ich portrety. Jedna z pustych plansz czeka na imię dziecka i jego zdjęcie lub autoportret. Inne można wypełnić nazwami bliskich dziecku przedmiotów, czynności lub imionami rodzeństwa czy domowych zwierzątek. Tam, gdzie dało się zamieścić ilustrację – zamieściliśmy ją. Wszystkie te zabiegi ułatwią malcowi szybkie przyswojenie sobie obrazów graficznych demonstrowanych wyrazów.

Trzy plansze zawierają imiona i wizerunki bohaterów serii „To ja ci mamo poczytam” – Mai, Jasia i kota Olo. Książeczki z tej serii mogą stanowić lekturę uzupełniającą zabawę z planszami.

Obecna wersja Zestawu w dość znaczący sposób odbiega od amerykańskiego prototypu. Różnice wynikają z dwudziestoletnich doświadczeń podczas pracy z planszami wśród polskich dzieci. Jedna zasada pozostała niezmienna – zabawa w czytanie ma pozostać zabawą! Od tego nakazu odstępstwa być nie może, jeśli chcemy by dzieciom czytanie kojarzyło się z czynnością radosną, twórczą, inspirującą – po prostu z dobrą zabawą.

Wydawnictwo Pentliczek, Warszawa, 2012r.

PS. Aktualnie Zestaw jest niedostępny. Wydawnictwo Pentliczek zakończyło działalność. Trwa proces przejmowania praw autorskich przez inne wydawnictwo. O wznowieniu druku zawiadomię na obu stronach.

Styczeń, 2018r.

PS2    Wydawnictwo Bliżej Przedszkola wznowiło druk zestawu. Jest on wzbogacony o kilkanaście kart, ma też nowe fotografie i o wiele niższą cenę.

Styczeń, 2019r.