Czytanie globalne – co to takiego?

Trochę historii

Twórcą metody czytania globalnego jest Amerykanin Glenn Doman. Opracował ją w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Początkowo metodę tę adresował do dzieci z  uszkodzeniem mózgu. Efekty były tak zachęcające, że Doman zadał sobie w pewnym momencie pytanie: „Skoro dzieci z uszkodzonym mózgiem, po stymulacji metodą czytania globalnego czynią tak znaczące  postępy, to  co możemy tą metodą osiągnąć u dzieci zdrowych?” W ten sposób czytanie globalne zaczęły stosować w zabawach ze swymi dziećmi kolejne pokolenia rodziców.

Metoda zyskiwała coraz szersze kręgi zwolenników. Wkrótce przekroczyła granice USA i poczęto ją stosować w innych  krajach na całym świecie. Glenn Doman został uhonorowany odznaczeniami państwowymi  wielu rządów. Jego Instytut Osiągania Ludzkich Możliwości  założony w Filadelfii w 1955 roku prowadzony jest obecnie przez córkę Glenna – Janet Doman i propaguje idee stymulowania dzieci w wielu dziedzinach.

Jak to działa?

Rodzice często pytają jak to możliwe, że można nauczyć czytać malucha nie ucząc go liter. Naturalnie, czytanie bez znajomości alfabetu jest niemożliwe. Istnieją jednak dwa sposoby czytania. Jeden to czytanie globalne, drugi jest czytaniem analityczno-syntetycznym, dla ułatwienia nazywać go będę „zwykłym”.

Podczas czytania globalnego dziecko odpoznaje i nazywa cały wyraz, nie wnikając w jego strukturę i nie znając liter. W rzeczywistości czytanie globalne stosują Wasze maluchy od wczesnego dzieciństwa. Dzieci „odczytują” nazwy na reklamach, pudełku z jogurtem, tytuł na ulubionej książeczce. I wcale nie przeszkadza im w tym nieznajomość liter.

Postrzegają bowiem zapis graficzny wyrazu jako całości, tak jakby patrzyły na budowlę z klocków lego bez uświadamiania sobie – póki co – ze składa się ona z poszczególnych klocków. My, dorośli, także odczytujemy w ten sposób znaczenie piktogramów, czyli obrazków symbolizujących różne treści.

Demonstrując dziecku plansze z wyrazami sprawiamy, że zapamiętuje ono ich wygląd, kojarzy z nazwą, a że potencjał intelektualny maluchów jest olbrzymi, szybko przyswaja sobie treść wielu plansz.

Niestety, nie można poprzestać na takim czytaniu. W naszym języku funkcjonują tysiące wyrazów, z których każdy podlega jakimś odmianom.  Tak czy owak dziecko musi nauczyć się czytania „zwykłego”.

I teraz objawia się fenomen czytania globalnego. W którymś momencie prowadzony tą metodą malec uświadamia sobie złożoną strukturę wyrazu. Dostrzega owe pojedyncze klocki. Dzieje się to po kilku tygodniach lub miesiącach zabaw, w zależności od wieku dziecka i atmosfery towarzyszącej tym zabawom. Nazywam ten moment chwilą, w której rusza lawina. Dziecko poczyna dopytywać się o nazwy liter. Wiele z nich poznało już wcześniej, przy okazji demonstrowania jak pisze się jego imię, imiona najbliższych czy ulubionego zwierzaczka. Od tego momentu dziecko próbuje łączyć ze sobą litery (dokonywać ich syntezy). To najtrudniejszy etap w nauce czytania. Można bowiem znać cały alfabet, nazywać wszystkie literki, ale łączyć je ze sobą to w nauce czytania najbardziej skomplikowane zadanie. Na lawinę nie ma jednak sposobu. Kiedy malec pojmie jak połączyć ze sobą litery tak by tworzyły fonetyczną całość, cała reszta to tylko kwestia czasu.

Przypomnijcie sobie  swoje długie i żmudne ćwiczenia, którymi okupiona była nauka czytania. Trwała ona z reguły cały rok, a i potem należało jeszcze doszlifować technikę, by czytać płynnie. Zabawa w czytanie globalne pozwala znacznie skrócić okres ćwiczeń a samo „wejście w czytanie” odbywa się bezboleśnie, z radością  i nie wiadomo kiedy.

Jak się to robi?

Dwadzieścia lat obcowania z czytaniem globalnym i kolejnymi rocznikami dzieci nauczyło mnie, że podstawową zasadą podczas stosowania tej metody jest… brak sztywnych zasad. Naprawdę nie ma znaczenia czy prezentujemy dziecku plansze raz czy dwa razy dziennie. Globalne czytanie to ma być kilka minut dobrej zabawy. Jeśli dorosły jest poirytowany a dziecko zmęczone, znudzone, bądź podekscytowane – dajmy sobie spokój. Odłóżmy zabawę do jutra. Czasem trzeba zrobić kilkudniową przerwę a procesom, które dokonują się w umyśle dziecka wcale ona nie zaszkodzi.

Istotną sprawą jest by na czas prezentacji plansz z wyrazami dziecko było skupione i nie rozpraszało się. Jak tego dokonać? Każda mama ma swoje sposoby. W mojej praktyce jednym z najskuteczniejszych była zabawa w pisklęta i ptasią mamę. Dzieci zamieniały się w pisklaki i jeśli z uwagą patrzyły na prezentowane plansze ptasia mama wkładała im do dzióbka smakowite ziarenka (rodzynki, żurawiny, kukurydziane chrupki itp.). Motywacja materialna sprawdzała się zatem najbardziej. Młodszym dzieciom można prezentować plansze podczas jazdy autem, kiedy siedzą w foteliku przy posiłku lub… na nocniku.

Ważne jest, by podczas prezentowania plansz i odczytywania ich treści nie używać zwrotów: „Tu jest napisane…”, albo: „To wyraz…”  Dziecko bowiem może nabrać przekonania, że na planszy widnieje napis „To wyraz mama” (dla przykładu). Jednemu wyrazowi na planszy towarzyszyć ma jeden dźwięk. Podnosimy zatem planszę z napisem „mama” i czytamy wyraźnie „mama”, nic więcej. Kolej na planszę następną.

Glenn Doman sugerował by w pierwszej fazie zabawy w czytanie używać wyrazów napisanych czerwonymi literami. Późniejsze badania dowiodły, iż kolor czarny jako dający lepszy kontrast z podłożem jest właściwy do stosowania od samego początku.

Rodzicom, którzy nie chcą korzystać z gotowych zestawów plansz i postanowili wykonać je sami, nie radzę pisać wyrazów wielkimi literami. Należy ich używać jedynie w imionach i nazwach własnych, w pozostałych przypadkach należy pisać wyrazy czcionką małą, taką, z jaką stykamy się na co dzień. Zatem piszemy „mama”, „kot”, „oko” a nie „MAMA”, „KOT”, „OKO”.

Napisy należy wykonać prostymi czcionkami (Tahoma, Arial, Century Gothic), wielkości 140-160 punktów, z pogrubieniem. Kartę A-4 należy ustawić w opcji poziomej, zmieszczą się wówczas dwa wyrazy.

Zainteresowanych szczegółowymi sposobami prezentowania plansz, jak też gotowymi planszami odsyłam na stronę Wydawnictwa Pentliczek (www.wydawnictwo-pentliczek.pl ), które specjalizuje się w tworzeniu materiałów do stymulacji rozwoju małych dzieci.
Na koniec ważna uwaga. Kiedy u dziecka pojawi się zainteresowanie literą i pocznie dopytywać się o ich nazwy, pamiętajmy by nie nazywać spółgłosek tak, jak recytuje się je w alfabecie (be, ce, de). To duży błąd i może zdezorientować malca. Jeśli nabierze przekonania, że „k” to „ka” a „t” to „te” – przeczyta kiedyś „kaote” zamiast „kot”. Czyli – pamiętajmy – jest „m” nie „em”, „z” nie „zet” itd.

Po co się to robi?

Niekiedy rodzice pytają czy umiejętność czytania we wczesnym wieku nie skraca dzieciństwa, nie kładzie się na nie cieniem. Odpowiadam z mocą: – Absolutnie! Obserwuję z uwagą od dwudziestu lat dzieci, które zaczęły czytać wcześniej niż ich rówieśnicy.  Są to dzieciaki z dużą wiedzą ogólną, znakomicie radzące sobie w szkole, kochające książki, ze sporym poczuciem własnej wartości. Nie dostrzegam żadnego niebezpieczeństwa w fakcie, że pięciolatek sam przeczyta sobie książeczkę. Większą troską napawać powinno długie przesiadywanie przed komputerem czy oglądanie telewizji, bądź bajek z odtwarzacza.

Teoria skracania dzieciństwa nie może być prawdziwa, skoro zabawa w czytanie to tylko jeszcze jedna radosna zabawa, zajmująca kilka minut dziennie.
Pojawiła się także teoria, iż wczesne czytanie może być powodem dysleksji. Myślę, że można to między bajki włożyć. Wśród wcześnie czytających dzieci nie zaobserwowałam dyslektyków.

Po co zatem bawić się w czytanie? Po to by dać dziecku solidną podwalinę pod ogólną wiedzę (a wiadomo, że im młodszy umysł, tym chłonniejszy), by kształtować jego procesy poznawcze, pomnażać inteligencję i znakomicie się przy tym bawić.

2 odpowiedzi na „Czytanie globalne – co to takiego?

 1. Agnieszka Bobkiewicz pisze:

  Witam

  Chciałabym podzielić się moimi wrażeniami z prowadzenia dzieci metodą czytania globalnego ,nie jako mama,ale jako osoba prowadząca zajęcia z dziećmi tą metodą.
  Przez około 6,7 lat byłam ogniwem w procesie,który pozwalał dzieciom wejść przez zabawę w pokazywanie i rozpoznawanie wyrazów w prawdziwe czytanie;najpierw rozpoznając krótkie słowa,a potem za pomocą sylab czytanie długich słów.
  Idąc za autorką tej strony,ja również podzielam zdanie,że przede wszystkim ta metoda jest oparta wyłącznie na zabawie.Jakiekolwiek zmuszanie lub mówienie dziecku”a teraz będziemy czytać „albo ” a teraz będziemy się uczyć”włącza u malucha czerwoną lampkę,która go dekoncentruje,nudzi albo irytuje.Bez entuzjazmu z obu stron nie ma radości z zabawy,która przynosi niewymierne owoce,jeśli tylko rodzic ma radość z przymuszania”nauki czytania” i traktuje to jako następny poziom przygotowawczy to skutek może być opłakany dla obojga.
  Przypomina mi się jedno zdarzenie ,które fajnie obrazuje istotę globalnego czytania.Tą metodą był prowadzony 4 lub 5 letni chłopiec.Był już na etapie syntezy i składania wyrazów z ta pomocą.Mieliśmy zdanie składające się z4,5 wyrazów,był tam też wyraz „ile”Ten wyraz był początkiem zdania i był pisany z wielkiej litery,przysparzał chłopcu trudność nie do przeskoczenia.Po jakimś czasie daliśmy sobie spokój ,nie przeczytawszy go.Chłopiec odszedł się bawić z kolegą zabierając ze sobą przedszkolną książeczkę o dinozaurach/w domu miał taka samą,co jest istotna rzeczą/Oznaczając palcem każdego stwora sylabizując czytał ich nazwy..W momencie kiedy przeczytał ,a nie rozpoznał ,Tyranozaura Rexa zaczełam się w duchu śmiać.Bo tak skomplikowany i długi wyraz nie sprawił mu kłopotu;]Tak więc dziecięca główka jest bardziej chłonna niż nam się to
  wydaje.
  Pozdrawiam
  Aga

 2. MT-K pisze:

  No, tak. Ja tam wcale się nie dziwię, że biedaczek nie mógł „przeskoczyć” tego Ile.
  Proszę spojrzeć, na początku są dwa identyczne patyczki bo duże „i” i małe „l” to dwie takie same kreski. Już tyranozaur łatwiejszy…
  A co do chłonności dziecięcego łebka – czytanie globalne bazuje właśnie na tym niesamowitym potencjale dziecięcego mózgu. Dlatego dzieci bez trudu zapamiętują zawartość wielu plansz, co dla dorosłego jest po prostu niemożliwe…

117,247 total views, 54 views today

159 Responses to Czytanie globalne – co to takiego?

 1. Magda pisze:

  Witam Pania,

  niezmiernie sie ciesze, ze trafilam na Pani blog. Mam konkretne pytanie. Jak proponuje Pani rozwiazac sprawe kilku jezykow, z ktorymi chcac nie chcac obcuje nasza 18 miesieczna coreczka. Moj maz jest Grekiem i mieszkamy w dwujezycznej Brukseli (francuski i flamandzki). Jak proponuje rozwiazac Pani sprawe „kartonikow”. Czy skoncentrowac sie na jednym jezyku czy tez wprowadzac przynjamniej dwa, z ktorymi ma najczestszy kontakt (polski, grecki). Bede niezmiernie wdzieczna za odpowiedz.
  Pozdrawiam

  Magdalena Koumentakou

  • MT-K pisze:

   Dzień dobry Pani Magdo,
   sprawa kilku języków w otoczeniu dziecka jest tematem gorącym od kiedy Polacy poczęli rozjeżdżać się po świecie. Toteż kontaktowałam się swego czasu z Instytutem Domanów by usłyszeć jak w takiej sytuacji powinni zachować się rodzice. Opinia specjalistów od „kilkujęzyczności” jest następująca. Jeśli w domu są rodzice dwojga narodowości, każde z nich powinno mówić do dziecka w swoim i tylko swoim języku. To raz. A dwa – powinno się propagować i chronić język, który nie jest językiem otoczenia i grupy rówieśniczej. Takimi językami w Waszym przypadku będzie grecki i polski. Oba są na straconej pozycji bo dziecko i tak nauczy się miejscowego języka, który słyszy wszędzie (radio, tv, plac zabaw, przedszkole, ulica). Języka mamy i taty może nauczyć się tylko od nich.
   Z półtorarocznym maluszkiem radzę bawić się w czytanie globalne w jednym języku. Tu kolejna zasada. Lepiej jest prowadzić zabawę w swoim ojczystym języku. W Pani przypadku – w polskim. Mam na myśli to, że rodzice Polacy przez czytanie globalne pragną nauczyć malucha języka obcego. Ponoć efekty nie są już takie jak wówczas gdy dotyczy to języka, w którym podaje się malcowi definicje, opisuje obrazki, zadaje pytania.
   Podsumowując. Rada na dziś – zaczynać zabawę z maleńką polskimi planszami. Za 2-3 lata uruchomić grecki zestaw, ale z udziałem tatusia. Życzę powodzenia, mnóstwa radości z zabawy i satysfakcji z postępów córeczki. No i może Pani napisze jeszcze jak Wam idzie, może nagra Pani kiedyś filmik z malutką poliglotką? Pozdrawiam serdecznie.

  • Magda pisze:

   Serdeczne dzieki za blyskawiczna odpowiedz! Koniecznosc bycie koherentnym w kwestii jezykow ojczystych, to rzeczywiscie sprawa pierwszorzedna. Od samego poczatku obserwowalismy jak nasza corka zywo reagowala kiedy tata rozmawial z kims po polsku a mama po grecku. Dlatego szybko zorientowalismy sie, ze trzeba byc konsekwentnym. Tak tez przypuszczalam, ze lepiej bedzie wprowadzac jezyki sukcesywnie. Coreczka ma juz w swoim slowniku slowa polskie i greckie, tych pierwszych zdecydwanie wiecej z uwagi na wieksza ilosc czasu jaka spedza ze mna. Takze tata bedzie niepocieszony, ze musi chwile poczekac na greckie plansze :). Z mila checia przeslemy film z corka w roli glownej, ale to pewnie za jakis czas.
   Jeszcze raz serdecznie dziekuje za pomoc i jestem przekonana, ze jeszcze nie raz pozwole sobie zwrocic sie do Pani.
   Przy okazji gratuluje swietnego i bardzo inspirujacego forum.
   Pozdrawia

   Magda

   • mateńka pisze:

    jeżeli można w dwóch językach mówić do dziecka. Tata w swoim i mama w swoim. To dlaczego nie można równolegle pokazywać globalnie słów w swym języku rodzimym? Tym bardziej, że jest to inny alfabet/ mam na myśli grecki/. Jedno drugiemu nie przeszkadza. A tata byłby zadowolony. Jeśli można do dziecka mówić w dwóch językach to dlaczego nie można pisac doń w dwóch językach tj. każdy w swoim?

    • MT-K pisze:

     Dzień dobry Pani,

     dlaczego specjaliści uważają tak a nie inaczej – napisałam w odpowiedzi dla p. Magdy. Myślę, że ważne jest w jakim wieku jest dziecko. Inaczej rzecz się będzie miała w przypadku półtoraroczniaka, inaczej w przypadku pięciolatka, który już rozumie czym jest odrębność językowa. Sądzę, że w tej sytuacji troskliwy tata będzie miał bardziej na względzie dobro swego dziecka niż własne zadowolenie.

     Niezależnie od wszystkiego rodzice i tak zadecydują jak postąpią. Ja mogę jedynie przytoczyć zdanie specjalistów, którzy na przestrzeni lat prowadzili badania dotyczące tego właśnie tematu.

     Pozdrawiam serdecznie.

 2. Pingback: WAŻNE!! | Czytanie globalne

 3. Alan pisze:

  Najgorsze jest przeświadczenie rodziców, jakoby oni wiedzieli wszystko i cały czas poprawiają dziecko jeśli chodzi o czytanie. A tak naprawdę mało na ten temat wiedzą, przez co szkodzą swoim pociechom. Prawda jest taka, że w dobie internetu zanim zaczniemy wpajać dziecku coś na siłę, to lepiej sprawdzić w internecie czy nie ma jakieś lepszej metody niż była w naszych czasach. Dobrym przykładem jest Pani blog.

  Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wpis. 🙂

 4. Sylwia pisze:

  Witam Panią,

  metodą czytania globalnego interesuję się już od jakiegoś czasu – planuję zacząć nią „pracować” z moim 3-letnim Synkiem. Tutaj jednak piszę, bo od pewnego czasu zastanawiam się, czy miałoby sens ćwiczenie takiego czytania w klasie 0 z pięciolatkami. Dzieci te poznają literki, ale z syntezą i analizą głoskową radzą sobie słabo. Czy zastosowanie czytania globalnego w ich przypadku pomoże im w dalszym rozwoju umiejętności czytania, czy raczej przeszkodzi ? Jakie jest Pani zdanie i doświadczenia z tym związane ?

  • MT-K pisze:

   Dzień dobry Pani Sylwio,

   przede wszystkim chcę Pani pogratulować pomysłu i dobrej woli! Z listów od rodziców i nauczycieli pierwszaków wiem, że sytuacja jest bardzo, bardzo niedobra. Dzieci, które trafiają do pierwszej klasy, a które z czytaniem nie miały do tej pory do czynienia, na ogół już we wrześniu trafiają do grup wyrównawczych. Materiału jest bowiem mnóstwo a nauczycielki stają przed bardzo trudnym zadaniem – trzeba zupełnie „surowe” dzieci szybko nauczyć czterech wersji liter – małej i wielkiej pisanej, małej i wielkiej drukowanej.

   Dlatego wyrazy szacunku należą się tym nauczycielom, którzy nie muszą, a sami z siebie chcą wprowadzić dzieci w tajniki czytania.

   Jestem bardzo „za” jeśli chodzi o czytanie globalne w 5-latkach. Lata doświadczeń pokazują, że dzieci prowadzone tą metodą łatwiej i szybciej opanowują umiejętność czytania „szkolnego”, analityczno-syntetycznego.

   Pięciolatki często nie dojrzały jeszcze do analizy i syntezy wzrokowo-słuchowej. Toteż odwrócenie procesu jakim jest czytanie globalne (od wyrazu do litery a nie na odwrót, jak się to dzieje w klasycznej nauce czytania) bardzo dobrze dzieciom robi.

   Proponuję zacząć od imion (na wszelki wypadek przypominam, żeby pisać: Tomek, Sylwia a nie: TOMEK, SYLWIA  ), potem przymocować plansze z nazwami przedmiotów i sprzętów w sali. I bawić się, bawić, bawić do upadłego, radośnie i… krótko, żeby dzieciakom te zabawy dobrze się kojarzyły. Niechaj skaczą na plansze ze swoimi imionami, szukają ich wśród innych imion, bawią się w listonosza i sklep. Przykłady zabaw znajdzie Pani na stronie, rodzice przysyłają mnóstwo pomysłów.

   Proszę napisać jak Pani idzie. A może zechce Pani wziąć udział w Konkursie Zimowym i napisać jak bawi się Pani z wychowankami w czytanie? Może dostanę jakiś króciutki filmik?

   Pozdrawiam serdecznie

   • Sylwia pisze:

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Utwierdziła mnie Pani w słuszności planowanych przedsięwzięć. Jestem osobą wiekowo dojrzałą, ale z bardzo krótkim stażem zawodowym, gdyż przekwalifikowałam się z ekonomisty. Prywatnie jestem mamą 4 dzieci i moje własne doświadczenia pomagają mi odkrywać i wynajdywać ciekawe i efektywne metody pracy z dziećmi. Wciąż jednak raczkuję, poszukuję i mam sporo wątpliwości. Ma Pani rację – z poziomem wiedzy i rozwojem umiejętności u moich uczniów jest bardzo różnie – dzieci pochodzą z różnych rodzin, środowisk, A ja bardzo chciałabym pokazać im, że szkoła może być miejscem ciekawym, przyjaznym i radosnym. A nauka może taką być, jeśli przyjmiemy odpowiednią pozycję i będziemy lubić pracować z dziećmi – moim zdaniem to podstawa.
    Zacznę więc, tak jak Pani proponuje, od imion i zabaw z nimi, potem dodam kolejne wyrazy. Mam zamiar napisać list do Mikołaja, żeby mi przyniósł zestaw do czytania globalnego – mogę go wykorzystać do zabawy-pracy z moim własnym dzieckiem w domu, jak również z dziećmi w szkole.
    Dziękuję za zaproszenie do udziału w konkursie – zobaczę, czy podołam tak szybko sprostać wymaganiom.
    Ja ze swojej strony zapraszam na nasz klasowy blog – tylko nie wiem, czy mogę tutaj podać adres 😉

 5. Sylwia pisze:

  I jeszcze jedno pytanie – jak z pisownią imion ? Czy pisać je poprawnie, z dużej litery, czy zastosować tylko małe litery ?

  • MT-K pisze:

   Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi. Administrator tak „ustawił” komputer, że tylko nowe, „dziewicze” wpisy są sygnalizowane w poczcie i jeśli ktoś pisze po raz drugi i kolejny – zdarza się, że przegapiam komentarz.

   Imiona piszemy poprawnie, z wielką literą na początku. Generalnie wielką literę stosujemy tam gdzie trzeba. Chodzi o to by wszystkich wyrazów NIE PISAĆ WIELKIMI LITERAMI – jak to uczyniłam przed momentem.

   Będę czekała na wieści od Pani. Życzę powodzenia!! 🙂

   • Sylwia pisze:

    Dziękuję za odpowiedź. Przygotowuję właśnie napisy globalne i od czwartku zaczynamy zabawę i naukę 🙂 Acha, i od następnego tygodnia zamierzam przyjeżdżać z moim Synkiem na warsztaty z czytania globalnego – pewnie na Bemowo 🙂

 6. MT-K pisze:

  No i cudnie! Czyli mamy jeszcze jednego małego adepta zabawy w czytanie. Bardzo bym chciała aby znalazła się Pani w gronie aktywnych mam, które podrzucają na stronę ciekawe pomysły zabaw. Nie ma jeszcze wśród użytkowniczek strony takiej, która pracowałaby (prócz swego dziecka) z grupą przedszkolaków.

  Raz jeszcze życzę powodzenia i satysfakcji. W domu i przedszkolu. I tu i tam śmiejcie się i wygłupiajcie. To bardzo pomaga w przyswajaniu treści. A ja czekam na relacje… 🙂

 7. Angelika pisze:

  Witam Panią,
  ma córeczkę która za 2 miesiace skończy 3-lata. Niedawno dowiedziałam się o globalnym czytaniu i zacząłem czytać na ten temat, znalazłam Pani bloga i jestem zachwycona tą metodą. Mam jednak kilka pytań jak poprawnie uczyć dziecko globalnego czytania, tworząc własne plansze z wyrazami jaka ma być wielkość czcionki, jaki rodzaj oraz jak długo prezentować dziecku kilka plansz zanim przejdę do kolejnych, czy dodając nowe słowa nadal pokazywać dziecku te które już poznało?

  • MT-K pisze:

   Dzień dobry Pani Angeliko,

   witam Panią wśród entuzjastów czytania globalnego. Podaję link do strony z artykułem jak realizować zabawy w czytanie w domowych warunkach.
   http://www.rozwinskrzydla.info/pedagog-i-psycholog-radzi/jak-sie-bawic-w-czytanie
   Jeśli po zapoznaniu się z treścią artykułu będzie Pani miała jeszcze jakieś wątpliwości – proszę pisać. Postaram się je rozwiać… 🙂
   Najważniejsze w tym procesie jest by zawsze była to radosna, wspaniała zabawa. Wtedy będą efekty.
   I jeszcze jedno. Dla 3-latki proszę ustawić wielkość czcionki na 150-160 punktów.

   Pozdrawiam serdecznie.

 8. Nika pisze:

  Witam jestem mamą półrocznej Sary. Przypadkiem trafiłam na metodę którą pani prezentuje. Jestem dyslektykiem, miałam i mam problemy z poprawnym zapisem ortograficznym i czytaniem. Mam duże podejrzenia że moja mama i babcia również miały problemy z nauką czytania i pisania. Z kilku publikacji których czytałam na temat mojego „problemu” wynika że może być to dziedziczne. Chce wiedzieć czy metoda globalnego czytania może być stosowana w przypadku dzieci które mogą mieć problemy z nauką czytania. Mój mąż w przeciwieństwie do mnie pisał i czytał w wieku lat 4 i cały czas liczę na to że moja córka nie będzie miała takiego problemu. Jednak lepiej zapobiegać niż leczyć.

  • MT-K pisze:

   Dobry wieczór,

   powiem tak – nic mi nie wiadomo, by metoda czytania globalnego mogła dziecku w jakikolwiek sposób zaszkodzić. Naturalnie, jeśli odbywa się w odpowiednim klimacie i w zabawie. Toteż szczerze polecam zabawy w czytanie. Czy świetna, wesoła, króciutka zabawa z mamą lub tatusiem może przynieść szkodę? Radzę obejrzeć oba filmiki z Antosią, która jest rówieśnicą Sary. Można zaczynać już w tym wieku. Mam nadzieję, że Sara nie będzie miała żadnych problemów z czytaniem i pisaniem. Pozostańmy w kontakcie, dobrze? Serdecznie pozdrawiam 🙂

 9. ania pisze:

  Witam serdecznie!
  Forum cudne, w końcu temat naprawdę intereujący. Mam jednak pytanie w związku z czytaniem globalnym. Czy moge dziecku drukowac takie wyrazy? myślałam o czcionce Times New Roman…
  dziękuje i pozdrawiam
  ania

  • MT-K pisze:

   Oj, Pani Aniu, widzę, że „przeleciała się” Pani po stronie pobieżnie bardzo. Wszystko tam jest, trzeba poszperać jedynie. Znalazłaby Pani, że:

   – może Pani drukować dziecku wyrazy sama,
   – nie należy używać czcionki Times New Roman bo ma stopki i poszerzenia na górze (tzw. szeryfy), powinna to być czcionka bezszeryfowa (Verdana, Century Gothic, Arial, Calibri – wielkość 120-140 punktów),
   – czcionka powinna być czarna,
   To tak z grubsza, resztę detali znajdzie Pani na stronie. Zapraszam. Także do tego, by zechciała się Pani podzielić wrażeniami z zabaw w czytanie globalne.
   Pozdrawiam serdecznie…

 10. marcin pisze:

  witam.

  mam pytanie:
  stosując globalne czytanie do dziecka 19 miesiecznego które nie umie mówić
  należy pokazywać mu 3 karty w czasie jednej sesji

  1. jak mu pokazywać te karty ?
  pokazac mu te 3 karty raz i koniec sesji ?
  czy pokazac mu kilka razy od nowa te same karty ?

  2. jak się zorientować czy dziecko już rozumie 3 karty ?

  • MT-K pisze:

   Dzień dobry Panie Marcinie!

   1. Usadzić malca tak by wytrzymał spokojnie kilkanaście sekund. Następnie unieść kartę do góry i wyraźnie odczytać wyraz. Bez pośpiechu. Potem drugi. I trzeci. Jeśli są to nasze plansze obrazkowo-wyrazowe proszę za moment rozłożyć je przed maluchem obrazkami do góry i zapytać: gdzie jest kot? Brawo!- bo 19-miesięczny maluch już pokaże. Gdzie jest nos? Brawo! Gdzie jest mleko? Wspaniale! Za chwilę odwrócić plansze obrazkami w dół (widoczne same napisy) i znowu zadać te same pytania. Jeśli posiada Pan plansze bez obrazków – to nic, proszę się bawić bez ilustracji. Można zaczynać od dwóch plansz. Aha, jeśli maluszek zechce podglądać obrazki – proszę mu na to pozwolić. I ZAWSZE ZROBIĆ OWACJĘ JAK POKAŻE WŁAŚCIWY WYRAZ!

   2. Sam Pan zobaczy. Dziecko po prostu wskaże odpowiednią planszę. Czytać globalnie można bez umiejętności mówienia.

   • marcin pisze:

    no problem jest w tym, że dziecko właśnie nie pokazuje

    jak rozkładam karty na ziemi żeby pokazał auto, lub gdzie jest pies
    to niestety nie pokazuje, odchodzi od kart, jak go zmuszam to sie denerwuje

    • MT-K pisze:

     Panie Marcinie,

     coś jest zatem nie tak. Proszę się zastanowić. Może mały jest w tym momencie rozbawiony i zajęty czymś innym? Może nie w sosie? Może senny? Być może należy wybrać inny moment? Prawdę mówiąc nie zetknęłam się z sytuacją, gdy rodzic proponuje maluchowi świetną zabawę, a dziecko z niej rezygnuje.Dzieci uwielbiają wiedzieć i popisywać się tą wiedzą. Jeszcze kiedy im się za to bije brawo i chwali. Niechaj mnie Pan informuje na bieżąco o Waszych zabawach, będziemy wspólnie dochodzić dlaczego synek reaguje tak nietypowo…

    • mateńka pisze:

     Pokazywać, mówić co jest napisane. Nie ma konieczności odpytywania tak małych dzieci. Dzieci tego nie lubią. I tak zapamiętają co trzeba. Ważne, aby to utrwalić w 15-tu sesjach. Jedna sesja to trzy do pięciu wyrazów. Czas ekspozycji na jedno słowo nie powinien być dłuższy niż 1 sekunda, im szybciej tym lepiej! Dzieci mają świetną pamięć fotograficzną. Zatem sesja winna trwać, w zależności od ilości wyrazów w niej prezentowanych, trzy do pięciu minut. Tyle wystarczy. Dzieci nie należy zanudzać!! One i tak zapamiętają.
     Wyrazy utrwalone można wykorzystać w zabawie. Powodzenia!

     • mateńka pisze:

      przepraszam chochlik! sesja winna trwać nie trzy do pięciu minut ale trzy do pięciu SEKUND. Jeszcze raz przepraszam za błąd znaczący!

     • MT-K pisze:

      Pani Zofio, ponad dwadzieścia lat trwały moje prace nad modyfikacją metody Domana i przystosowania jej do polskich warunków. Toteż uprzejmie Panią proszę, by nie nawoływała Pani użytkowników tej strony do stosowania 15 sesji dziennie, sekundowych prezentacji czy też zapewniała rodziców, że nie należy prowadzić zabaw sprawdzających stopień przyswojenia plansz. Nie jest to zgodne z moją teorią. To, co Pani proponuje to klasyczne zalecenia Domana sprzed 40 lat, dawno nieaktualne i mogące dzieciom szkodzić (15 sesji dziennie!!) a nie sensownie je stymulować. Z góry dziękuję…

 11. Jola pisze:

  Witam! mam dziecko z autyzmem,czy mogę go uczyć czytania globalnego,zaznaczam że syn ma już 14 lat,ma echolalię i bardzo mało mówi. Czy czytanie glob.może wpłynąć na rozwój mowy. Jak się w ogóle zabrać za coś takiego?Będę wdzięczna za radę. Dziękuję

  • MT-K pisze:

   Pani Jolu,
   gromadzę dopiero doświadczenia rodziców dzieci autystycznych. Ci, którzy skontaktowali się ze mną do tej pory chwalą sobie tę metodę. Proszę otworzyć na stronie zakładkę: „Czytanie globalne i dzieci z problemami” i przeczytać wypowiedź „Logopeda o autystycznym wychowanku”.
   Zabawa w czytanie w żaden sposób nie może zaszkodzić synowi, toteż bardzo zachęcam do podjęcia prób. Proszę prowadzić sesje w klimacie spokoju i dobrej zabawy – to bardzo ważne, by syn polubił te Wasze zajęcia.
   Jak to robić? Tak jak z dziećmi, którym nic nie dolega. Dobrze byłoby, żeby miała Pani plansze obrazkowo-wyrazowe. Jeśli nie – proszę wydrukować wyrazy we własnym zakresie, małymi drukowanymi literami, prostą czarną czcionką, wielkości 100-120 punktów. Trudno, będą bez ilustracji. Proszę na początek pokazać synowi 3 takie plansze, jedną po drugiej, bez zbytniego pośpiechu, odczytując wyraźnie słowa (na początek niech będą to wyrazy proste, krótkie i łatwe w wymowie, np.: nos, osa, kot). Jeśli to plansze z obrazkami, niech będą one widoczne. Potem proszę przetasować plansze, rozłożyć je (wciąż obrazkami do góry) przed synem i poprosić, by pokazał, gdzie jest kot. Jeśli mu się to uda, proszę zastosować system nagradzania, który w Waszym domu funkcjonuje: bić brawo, chwalić, co tam chłopakowi pasuje. Dalej proszę zapytać o kolejny wyraz, potem o trzeci i dość. Sesje muszą być krótkie. Koniecznie proszę zadbać o to, by te zabawy dobrze się chłopcu kojarzyły.
   Następnym razem (może to być tego samego dnia, może być nazajutrz) proszę pokazać synowi plansze, powtórzyć widniejące na nich wyrazy, położyć przed nim jedną (wciąż z widocznym obrazkiem) i zapytać: co to? To pytanie skłoni chłopca do wypowiadania słów. Wielu autystyków ma dobrą pamięć. Jeśli syn zapamiętał zawartość plansz, proszę dołożyć nową, a odłożyć jedną ze starych. W pewnym momencie niech Pani odwróci plansze tak, by obrazki były pod spodem i by syn odczytywał napis bez „podpierania się” obrazkiem. Proszę poczytać na stronie jakie propozycje zabaw z planszami zgłaszają rodzice i wybrać sobie te, które się Wam spodobają.
   Nie wiem czy echolalia zaszkodzi w zabawie. A może pomoże w utrwalaniu brzmienia wyrazów?
   Mała autystyczna Kalinka na jednym z filmików nie mówi niemal wcale, ale znakomicie radzi sobie z czytaniem globalnym, co w znacznym stopniu wzbogaca system komunikacji z otoczeniem.
   Życzę powodzenia. Byłabym wdzięczna, gdyby zechciała się Pani podzielić kiedyś swymi wrażeniami.
   Pozdrawiam serdecznie.

 12. Marcin pisze:

  Witam serdecznie !
  Pani Mario, jestem ojcem 14-miesięcznego Karolka u którego chciałbym rozpocząć naukę globalnego czytania oraz liczenia. Obecnie jestem po lekturze książek „Subtelna rewolucja –Czytanie” oraz „Subtelna rewolucja –Liczenie” G. i J. Doman. Podczas przeszukiwania stron w celu znalezienia materiałów dydaktycznych trafiłem na Pani blog. Po zapoznaniu się z artykułami na nim zawartymi miałbym do Pani kilka pytań, na które odpowiedzi mogłyby na pewno rozwiać moje pewne wątpliwości.
  1. Czy nie ma żadnych przeszkód, żeby jednocześnie wprowadzać naukę globalnego czytania i liczenie??,
  2. W internetowym sklepie Wydawnictwa Pentliczek, oferowany zestaw kart słowno-obrazkowych do nauki czytania, zawiera 139 szt. tablic, czy po ich wykorzystaniu powinienem w oparciu o nie stworzyć nowe wprowadzające kolejne słowa czy też powinienem przejść do etapu książeczek „To ja ci mamo poczytam”?? ,
  3. Czy wprowadzanie książeczek m.in. z serii „To ja ci mamo poczytam” i czytanie ich przez takie małe dziecko na głos będzie prowadziło do późniejszej fonetyzacji i spowolnienia czytanie? -czy może po prostu za bardzo wybiegam już w przyszłość  .

  To na pewno dopiero początek moich pytań, ale jestem dobrej myśli

  Pozdrawiam , Marcin

  • MT-K pisze:

   Dzień dobry Panie Marcinie,
   postaram się rozwiać pańskie wątpliwości. Nie widzę przeciwskazań, by bawić się z malcem w czytanie globalne i matematykę. Są to po prostu różne formy stymulacji intelektualnej, a im ich więcej i bardziej różnorodne, tym lepiej dla rozwoju dziecka. Należy jedynie przestrzegać dwóch ważnych zasad: nie łączyć ze sobą obu form zabaw (niechaj to będzie zabawa w czytanie, spacer, pokazywanie kropek czy kropki, drzemka, plansze) oraz dbać o to, by zabawy były krótkie i wesołe.

   Plansze z wyrazami można demonstrować na różne sposoby (znajdzie je Pan na stronie, albo w poradniku „Czytanie globalne po polsku”), niechaj się Karolkowi te zabawy kojarzą jak najlepiej. Pewno plansze z kropkami także można pokazywać tak, by malca nie znudzić, ale na tematy „matematyczne” nie chcę się wypowiadać.

   Ze 139 plansz prezentujących różne części mowy można układać mnóstwo różnorodnych zwrotów(2-, 3-, wielowyrazowych). Doświadczenie pokazuje, że po „przerobieniu” tego zestawu dziecko osiąga już kolejny etap w nauce czytania – dostrzega, że budulcem wyrazu jest litera, zaczyna nazywać litery i łączyć je ze sobą (dokonywać syntezy). Jest to moment, który nazywam ruszającą lawiną. Malec zaczyna czytać gdzie popadnie – napisy na produktach spożywczych, sklepach, w książeczkach z dużym drukiem itp. Toteż nie musi Pan robić dodatkowych plansz, ale wiele radości sprawia maluszkowi „odczytywanie” wyrazów, które nazywają to co mu bliskie – imiona rodzeństwa, rodziców, ulubionego zwierzaka, zabawki, czynności itp. Można zatem dodrukować plansze z wyrazami, które niosą przekaz nieznany autorce zestawu.

   Proszę zacząć z Karolkiem zabawę dwiema planszami (na początek) po tygodniu, dwóch dołożyć trzecią i raczej nie wykraczać poza tę liczbę, tylko podmieniać wyrazy opanowane na nowe.
   Po kilku dniach zabaw można już młodego człowieka w wieku synka zapytać: „Gdzie jest kot?”, „Gdzie jest miś?” – kładąc przed nim najpierw plansze obrazkami do góry, na następnej sesji już tylko napisem do góry. Zobaczy Pan jak Pana zaskoczy wskazując właściwy wyraz. Jeśli zechce podejrzeć obrazek – proszę mu na to pozwolić.

   Książeczki z serii „To ja ci mamo poczytam” można czytać dziecku niezależnie od zabaw z planszami. Dla Karolka odpowiedni będzie poziom „O” czyli wyrażenia dźwiękonaśladowcze.

   W czytaniu globalnym zjawisko fonetyzacji nie występuje. Nie zetknęłam się z tym ani w praktyce, ani w literaturze. Skoro dziecko jednym rzutem oka rozpoznaje przekaz zawarty w grafice wyrazu i nazywa go (odpoznaje, „czyta”) nie ma miejsca na fonetyzację. Może ona wystąpić później, gdy malec pozna litery i zacznie je składać. Zdaniem niektórych specjalistów fonetyzacja jest zjawiskiem naturalnym, są sytuacje (czytanie w warunkach utrudnionych, przy wielu zakłóceniach) kiedy jest ona korzystna, toteż nie należy się jej obawiać, ale nauczyć kontrolować.

   Panie Marcinie, uwielbiam rodziców, którzy zadają pytania. To świadczy jedynie o Ich zaangażowaniu. Proszę zatem pytać, żadnego nie pominę milczeniem. Pozdrawiam i ja.

   • Marcin pisze:

    Pani Mario bardzo dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedz. Nabrałem dodatkowej energii do działania, bo mam pewność, że w razie pytań, które na pewno się jeszcze pojawia, jest ktoś, kto pomoże mi na nie odpowiedz i rozwiać moje wątpliwości. Tak, więc od nowego tygodnia z radością rozpoczynamy z Karolkiem przygodę z czytaniem globalnym 🙂
    Pozdrawiam serdecznie

    • MT-K pisze:

     Będę czekać na relacje z Waszych zabaw. Może kiedyś zechce Pan pokazać nam Karolka na fotce lub filmiku? Byłoby fajnie gdyby zasilił galerię naszych globalnych gwiazdek… 🙂

 13. Pingback: Ciekawe pytania taty Karolka… | Czytanie globalne

 14. Bogna pisze:

  Witam,
  czy mogłaby Pani mi poradzić jak zabrac sie za czytanie globalne ze starszym dzieckiem?
  Mój syn ma obecnie prawie 11 lat, od 3 roku życia ma orzeczenie o niepełnosprawności, jest w IV klasie integracyjnej szkoły podstawowej, ma dodatkowego nauczyciela wspomagającego oraz rewalidację i zajęcia z logopedą.
  Niestety jest to niewystarczające, gdyż syn oprócz poważnej wady wymowy, ma duże problemy z pamięcią i koncentracją i do tej pory – NIE UMIE CZYTAĆ!
  Syn był badany w różnych poradniach, w orzeczeniu o niepełnosprawności stwierdzono autyzm i opóźnienie psychoruchowe. Po wielu latach diagnoz i terapii, lekarz neurolog stwierdził afazję być może głęboką dysleksję – prawdopodobnie jest to efekt porażenia mózgowego.
  Dziecko, pomimo, że zna alfabet – nie daje sobie rady ze składaniem liter w słowa. Z innych przedmiotów radzi sobie nawet nieźle, na półrocze miał oceny czwórki, piątki, nawet szóstki – jednak pomimo 5 lat nauki nadal nie jest w stanie opanować czytania.
  Nauczyciel wspomagający czyta mu na lekcjach materiał z książki, a na sprawdzianach polecenia z zadań i zapisuje za niego odpowiedzi, które syn podyktuje. Syn jeśli coś przepisuje z tablicy lub książki, to tylko odwzorowuje – nie rozumiejąc zupełnie treści tego co napisał.
  Jako dziecko Kuba długo nie mówił, miał problemy z chodzeniem, wywracał się, moczył. Na początku rozpoznano opóźnienie, psychoruchowe, osłabienie napięcia mięśniowego oraz elementy autyzmu. Minęło 7 lat od pierwszej diagnozy, chodziłam z nim na wszelkie możliwe dostępne z NFZ terapie, m.in. na wczesne wspomaganie rozwoju, do logopedy, psychologa, itp. Dodatkowo sama załatwiłam zajęcia hipoterapii, dogoterapii, zajęcia rehabilitacyjne. Dzięki tym staraniom zaczął mówić, biegać, poprawiła się siła mięśni.
  Od zerówki chodzi do klasy integracyjnej, na lekcjach ma nauczyciela wspomagającego.
  Sama jestem nauczycielem i z zamiłowania sportowcem, więc wiele ćwiczeń wykonywałam z synem sama, starałam się, żeby prowadził aktywny tryb życia – zapisałam go na zajęcia szkółki judo, chodziliśmy na basen, na wycieczki i biegaliśmy po plaży -) co znacznie poprawiało jego umiejętności i było formą rehabilitacji, której o 7 roku życia nie miał z NFZ.
  Ostatnio dowiedziałam sie o czytaniu globalnym, bardzo zależy mi na terapii, syn właśnie kończy IV klasę, a nadal zupełnie nie umie czytać, potrzebuje opieki kogoś dorosłego. W następnych klasach będzie coraz więcej materiału, poza tym bez czytania nie poradzi sobie w życiu. Skończyły się wszystkie terapie, a mnie nie stać, żeby zapewnić je synowi prywatnie, a bardzo mu są potrzebne, żeby mógł choć w minimalnym stopniu opanować czytanie i poradzić sobie w życiu, skończyć szkołę, wyjść do miasta, pojechać gdzieś autobusem czy kolejka i się nie zgubić i być niezależnym od innych osób. Teraz syn np. chodzi do miasta i sklepu z młodszym bratem, który świetnie czyta i to on jet przewodnikiem starszego brata, ale na dłuższą metę to nie jest wyjście. Bardzo prosze o poradę -)
  pozdrawiam

  • MT-K pisze:

   Pani Bogno,
   jestem pod wrażeniem ile uczyniła Pani dla Kuby. Szacunek! I proszę nie pisać z taką zgrozą, że Kuba nie potrafi czytać. Czytanie jest najbardziej skomplikowanym procesem dla ludzkiego mózgu. Nie każdy mózg ( a właściwie jego fragmenty) potrafią temu wyzwaniu sprostać.

   Proszę spróbować zabaw w czytanie globalne. Jest to metoda polecana dla dzieci z deficytem uwagi i koncentracji, bo sesje są króciutkie, a klimat powinien być radosny (to ważny warunek) i pełen entuzjazmu dla postępów dziecka. Czytanie globalne bardzo znacznie poprawia pamięć wzrokową. To w przypadku syna także ważne.

   Jak to robić? Wiek w tym wypadku nie ma znaczenia. Proszę zaopatrzyć się w plansze z wyrazami. Mogą być gotowe, może je Pani wydrukować sama. Wskazówki co do wielkości, koloru, kroju czcionki znajdzie Pani na stronie w zakładce „Czytanie globalne, jak się to robi?”. Cała reszta wskazówek jest taka sama jak przy zabawach z młodszymi dziećmi. Kilka krótkich sesji w ciągu dnia (proszę zacząć zabawy od demonstrowania tylko 2 – 3 tablic), kończenie, nawet gdy Kuba miałby ochotę na ciąg dalszy (by odczuwał leciutki niedosyt tych zabaw, by do nich tęsknił), entuzjazm, gdy na pytania: gdzie jest… pokaże właściwą planszę… itd. jak w opisach.

   Plansze proszę podmieniać, gdy Kuba opanuje już widniejące na nich wyrazy. Jeśli będzie Pani plansze robić sama, proszę wyjść od nazywania tego, co synowi bliskie, co zna i lubi.
   Po wprowadzeniu kilku – kilkunastu rzeczowników, proszę przejść do czasowników, przymiotników itd. by móc tworzyć dwu-, trzywyrazowe zwroty. Najlepiej zabawne i absurdalne, w stylu: słoń tańczy, Kuba ćwierka, mama fruwa itp.

   Same prezentacje trwają kilka sekund. Za to zabawy sprawdzające muszą być urozmaicone – wszystko znajdzie Pani na stronie. Rodzice nadsyłają na konkursy i w listach (zakładka: Forum aktywnych rodziców) propozycje wielu ciekawych zabaw.

   Pani Bogno, nie dam gwarancji, że Kuba nauczy się czytać nieznane teksty. Stawiam sprawę uczciwie. Nikt takiej gwarancji dać nie może. Ale warto spróbować. Są dzieci z dysfunkcjami, które poprzestają na przyswojeniu sobie zawartości kilkunastu czy kilkudziesięciu plansz i tyle wyrazów odczytują globalnie. Nie dają rady wyjść poza ten próg, bo synteza liter jest najtrudniejszym etapem czytania. Ale niczym Pani nie ryzykuje. W sumie sesje i zabawy zajmują ok. kwadransa, pół godziny dziennie. Ma być przy tym dużo śmiechu i radości. Może to będzie czas, który dorosły Kuba będzie z rozczuleniem wspominał?

   Z reguły w „okolicach” 100 – 120 planszy dzieci zaczynają składać litery. Może tak być, może to nie nastąpić. Ale zabawy poprawiają (jak pisałam) pamięć, koncentrację, spostrzegawczość, analizę wzrokową. To procesy, o które warto zawalczyć.

   Proszę zwrócić uwagę na wszystkie informacje (począwszy od hasła: WAŻNE!) z pierwszej strony.

   A ja poproszę o relacje z Waszych zabaw. Będą dla mnie cenną informacją. Życzę powodzenia. Mocno trzymam za Was kciuki!!! Bądźmy w kontakcie.

   Pozdrawiam serdecznie

 15. Bogna pisze:

  Bardzo dziękuję za odpowiedź, Zabiorę się za drukowanie plansz -)
  Mam nadzieję,że za jakiś czas będe miała jakieś weselsze wiadomości, chociaż z drugiej strony obawiam sie czy Kuba bedzie chciał ćwiczyć.
  To jest zupełnie inaczej niż z małym dzieckiem, dla którego to coś nowego i ciekawego. Kuba przez te wszystkie lata, sam widzi, ze nie daje rady z czytaniem. On każdą zabawę z literami czy słowami traktuje jako czytanie od jakiegoś czasy buntuje się, mówi – nie umiem czytać, nie będe, złości się, itp… i wychodzi z pokoju.
  Kupiłam nawet fajną grę MiIstrz Słowa i gram w nią z drugim 7 letnim synem (który juz od półtora roku świetnie czyta), ale Kuba omija nas dużym łukiem i nie dał sie namówic do zabawy -(
  Rozmawiałam niedawno z neurologopedą i psychologiem i usłyszałam taką opinię, że w takiej sytuacji to nie ja powinnam zająć się nauką czytania, ale specjalista-osoba obca.
  pozdrawiam serdecznie

  • MT-K pisze:

   Znam Mistrza Słowa. Ale… nie dziwię się, że Kuba przed nim zmyka. Trzeba z liter ułożyć sensowny wyraz, biorąc pod uwagę dodatkowe sztuczki (kostki zastępujące a to spółgłoskę, a to samogłoskę, a to obie formy, a to ogonki i kreski). Brrr… Dla kogoś, kto czytania nie zna i nie lubi – koszmar.

   Tak, Pani – jako osobie „swojej” dziecko prędzej odmówi współpracy i pójdzie sobie. Jeśli macie takie możliwości, lepiej by zajął się tym ktoś obcy. Chciałabym jednak by sesje były prowadzone aktualnie obo0wiązującą metodą a nie klasycznym Domanem (bardzo wiele się zmieniło w metodzie przez te 22 lata, przystosowałam ją do specyfiki polskiego języka, a poza tym przywiązuję dużą wagę do czynnika psychologicznego) -zabawa radosna, bez przymusu (tworzenie pozytywnych skojarzeń), sesje krótkie, niekoniecznie 2-3 dziennie (u Domana 9 dziennie), czasem żadnej, inna wielkość czcionki, inny system korzystania z plansz.
   Jeśli z Kubą miałby pracować ktoś z zewnątrz, nie sądzę, by chciało mu się przeszukiwać zawartość tej strony. Polecam zatem poradnik „Czytanie globalne po polsku”.

   Pozdrawiam

  • mateńka pisze:

   Może należałoby rozpocząć od wyrazów, które lubi, bo mu się dobrze kojarzą?np. od jego zainteresowań? Albo od słówek funkcjonalnych np. szkoła ,nauczyciel, dzień dobry (pokazując je w adekwatnej sytuacji), dziękuję, proszę, idziemy itp.
   Mogą to być imiona i nazwiska jego nauczycieli, bądź innych osób z którymi się styka i które lubi:) Pomysły same Pani przyjdą do głowy!

 16. Ania pisze:

  Dzień dobry,
  jestem mamą 3letniej dziewczynki. Córka ma opóźniony rozwój mowy, któremu nie towarzysza żadne dodatkowe trudności (wykluczone spektrum autyzmu, afazje, motoryka jest ok etc.). Mała mówi sporo słów, natomiast zniekształca je i nie łączy w zdania. Jest w trakcie terapii logopedycznej.
  Ostatnio u znajomych zainteresowała się książeczkami z serii „To ja ci mamo poczytam”. Pomyślałam, że jako uzupełnienie pracy logopedycznej, która dla córki jest dość nudna (mała jest bardzo bardzo aktywnym ruchowo dzieckiem) mogłabym z nią bawić się metodą Domana. I teraz moje pytanie – czy zacząć od poziomu 0 czy 1? Córka widząc zwierzęta wymienia ich nazwy, podobnie z pojazdami, etap dźwiękonaśladowczy ma za sobą. Będę wdzięczna za odpowiedź.

  Pozdrawiam

  • MT-K pisze:

   Dzień dobry Pani Aniu!

   Myślę, że książeczki z poziomu „O” są dla małej zbyt infantylne. W przypadku Pani córeczki zrezygnowałabym z serii na najbliższe 2 lata. Proponowałabym zabawy planszami (może je Pani przygotować sama wg wskazówek zawartych na stronie) jak najbardziej urozmaicone (na stronie jest mnóstwo przykładów pochodzących ode mnie i rodziców). Do tego dołożyłabym książeczkę „Jaś i Maja”. Wyrazy z plansz (kupowane, sprzedawane, przesuwane pod drzwiami, losowane spod koca itp.) wzbogacą słownictwo córeczki, zdecydowanie wpłyną na jej pamięć, chcąc nie chcąc poćwiczy też artykulację. Niechaj to będą 2-3 zabawy dziennie po kilka minut /zabaw może być mniej, lepiej by pozostawało uczucie niedosytu/, ale ze śmiechem, wygłupianiem się, radością. Ten psychologiczny czynnik jest BARDZO, BARDZO ważny. Zabawa może być jedna, albo wcale, proszę nie mieć poczucia winy, jeśli z jakiegoś powodu się nie odbędzie. Przerwa nie będzie miała wpływu na procesy, które zaczną się dokonywać w główce córeczki.

   Książeczka „Jaś i Maja” oprócz niezwykle dużej czcionki, ma bardzo specyficzną konstrukcję. Całą książeczka to zaledwie 18 prostych wyrazów powtarzanych wciąż i wciąż w różnych konfiguracjach. Wystarczy przeczytać książeczkę kilka razy wskazując dziecku czytany wyraz i maluch zaczyna odczytywać treść sam. Wyrazy są krótkie, łatwe do artykułowania i zapamiętania. Dzieciom z różnymi trudnościami książeczka ta bardzo dobrze robi na samoocenę, bo przekonuje je, iż czytanie nie jest trudne, a one potrafią czytać samodzielnie po krótkim treningu.

   Byłabym wdzięczna, gdyby zechciała Pani napisać na jaki rodzaj zabaw się Pani zdecydowała i jakie to przyniosło efekty. Będę czekać na wiadomość.

   Pozdrawiam serdecznie

   • Ania pisze:

    Dziękuje pięknie za błyskawiczną odpowiedź! Czyli książeczek w ogóle nie kupuję, nabywam plansze i książkę „Jaś i Maja” i zaczynamy zabawę.
    Codziennie pewnie nie damy rady, pracujemy, mała jest w przedszkolu. 2-3 razy w tygodniu ma terapię z logopedą.
    Bardzo jestem ciekawa efektów, po wszelkich perypetiach z diagnozą trudności córki będzie to miła i relaksująca odmiana. O efektach na pewno napiszę.
    Pozdrawiam.

 17. ola006 pisze:

  Witam mam pytanie , zakupiłam dla mojej córeczki 14 miesięcznej karty do nauki czytania, mała potrafi powiedzieć już klika słów ale czy dzięki tymi kartami może nauczyć się więcej mówić. Mówię do małej bardzo dużo nawet podczas zabawy czy nawet jak ją karmie piersią to rymuje wierszyki , śpiewam piosenki, na dobranoc czytam bajkę choć woli skakać po łóżku niż słuchać spokojnie siedząc , próbuje pokazywać jej książeczkami z obrazkami ale nie jest zbytnio zainteresowana nie wiem jak ją zachęcić do oglądania książeczek i pomimo częstego mówienia do małej to nie mówi za wiele, jest zdrowa .

  • MT-K pisze:

   Dzień dobry Pani Olu,

   zrobiła Pani bardzo dobry zakup, który będzie miał wpływ na rozwój mowy córeczki. Jeśli są to karty obrazkowo-wyrazowe zakup jest jeszcze lepszy. Wyrazy zawarte na planszach będą bogaciły słownictwo małej, nawet jeśli nie potrafi ich powtórzyć. Będą po prostu tworzyły ślady pamięciowe w jej mózgu.
   Proszę się nie martwić, że malutka niewiele jeszcze mówi. Narządy mowy rozwijają się we właściwym dla siebie tempie. Trzeba po prostu cierpliwie poczekać. Często bywa tak, że mało mówiące dziecko zaczyna mówić dużo z tygodnia na tydzień.

   Proszę na początek prezentować córeczce 2 karty. Jeśli to plansze z obrazkami to najpierw proszę pokazać jej stronę z obrazkiem i wyraźnie nazwać wyraz (sam wyraz, nie mówić: „Tu jest napisane…”). Potem proszę odwrócić kartę na drugą stronę, pokazać i nazwać wyraz już bez obrazka. Prezentację można powtórzyć 2-3 razy w ciągu dnia. Zajmie to Pani kilka sekund. Karty najlepiej pokazywać gdy mała siedzi w foteliku w aucie, przy jedzeniu, w kąpieli lub na nocniczku. Już po kilku dniach może Pani położyć przed córką dwie karty (tylko napisami do góry) i zapytać: „Gdzie jest kot?”, „Gdzie jest miś?” Zdziwi się Pani, że malutka będzie umiała wskazać prawidłową planszę. Jeśli będzie chciała podejrzeć obrazek – to nic. Proszę jej na to pozwolić. To ma być zabawa. Nauka tylko przy okazji. Jeśli mała czytelniczka wskaże właściwą planszę, proszę zrobić owację i mocno bić brawo!

   Niechaj Pani zwróci uwagę na zakładkę z filmikami, a wśród nich filmy z Zuzią. Zuzia nie mówiła do 2,5 roku, ale potrafiła bezbłędnie wskazywać plansze z właściwymi wyrazami, a potem nawet zwrotami.

   Bawcie się radośnie, na luzie, kiedy Wam się zechce, a efekty będą. Gwarantuję! Świetnie, że Pani dużo mówi do córeczki, recytuje jej wierszyki, śpiewa piosenki. To wszystko przyniesie efekty, tylko proszę o cierpliwość.

   I jeszcze jedno. Dzieci, które zaczynają chodzić są tak zafascynowane tą czynnością, że tracą zainteresowanie książeczkami. To okres przejściowy i trzeba go cierpliwie przeczekać. Życzę powodzenia.

 18. Ola006 pisze:

  Witam serdecznie Dziękuje za szybka odpowiedz i pomocne wskazowki , czekam na karty i nie mogę doczekać się bawienia się Pani metoda z malutka i efektow.

 19. Ola006 pisze:

  Czekam na komentarz w sprawie kart

 20. Ola006 pisze:

  Witam karty wkoncu dostałam są bardzo ładne Mam problem ponieważ
  Maż zagubił książkę jak ma wyglądać nauka bardzo proszę o pomoc
  Wiem ze mam pokazywać po 3 lub 5 kart z obrazkami
  Potem obrócić czytając dane słowo,dalej nie wiec jak postępować z kolejnymi kartami
  Kiedy mam je pokazać i czy odłożyć zestaw z 5 kartami czy po prostu dokładać a i mała chce bawić sie kartami czy można na to pozwolic

 21. ola006 pisze:

  Dzień Dobry mała 4 października skończy 15 miesięcy. Po trzech dniach zabawy z kartami potrafi wskazać gdzie jest dziecko , balon , piłka zabawki z książka ma trochę problem bo wymienione wyżej wyrazy zna z otoczenia dlatego może łatwiej jej było jej rozpoznać nie wiem jak będzie w przypadku innych bo tak jak wspomniałam z książka ma trochę problem. Do małej mówię , że idziemy pobawić się kartami i siada grzecznie na małym dywaniku i słucha , postaram nagrać się filmik.

  • MT-K pisze:

   Oooo… to mnie Pani zadziwiła. Mała zdolniacha. Zabawy z kartami świetnie rozwijają pamięć, proszę sobie zatem wyobrazić co będzie prezentować młoda dama, skoro już teraz daje dowody bardzo dobrej pamięci.
   Co do sposobu prezentacji plansz to proszę zejść nieco niżej i zerknąć na odpowiedź, którą napisałam p. Alicji (z 16 i 19 września). Pani córeczka jest nieco starsza więc można zastosować u niej wariant z wybieraniem spośród 2-3 kart (gdzie jest nos? gdzie jest kot?).
   Nawet jeśli córeczka siada grzecznie na dywaniku, sugerowałabym, by zabawy kartami łączyć z ruchem (wiele przykładów takich zabaw znajdzie Pani na stronie w tekście Czytanie globalne – jak ustrzec się nudy.
   Jeśli chodzi o zapamiętywanie zawartości plansz to ZAWSZE szybciej zapada w pamięć to co zawiera podtekst emocjonalny. Słusznie Pani zauważyła, że malutka szybciej „załapuje” wyrazy nazywające to, co występuje w otoczeniu. Dla malutkiego dziecka wyraz „skakanka” może być absolutną abstrakcją, przecież ono najprawdopodobniej nigdy się z takim słowem nie zetknęło. Dlatego maluszkom należy pokazywać plansze z rzeczownikami obrazującymi rzeczy znane. Inne części mowy należy zostawić na później.
   Za filmik będę wdzięczna. Każda nowa gwiazdka czytania globalnego jest mile widziana na stronie.

   P.S. Wskazówki wskazówkami, ale proszę także liczyć się ze swoją intuicją. Jeśli półtorarocznej córeczce pokaże Pani planszę z wyrazem „skacze”, skacząc przy tym i za jakiś czas na widok tej planszy malutka też podskoczy, to znaczy, że pojęła czasownik i można spróbować wprowadzić następny. Nie ma sztywnych reguł w tych zabawach – ani co do ilości sesji w ciągu dnia, ani co do ilości wyrazów. Najważniejszą zasadą jest dobrze się bawić i nie dopuścić do znudzenia się dziecka.

 22. BEATA pisze:

  Witam.
  Mam pytanie o usprawnianie czytania metodą czytania globalnego u dziecka niepełnosprawnego intelektuanie. Problem jest taki, że chłopiec ma 14 lat, dopiero od września trafił do szkoły specjalnej. Wcześniej w szkole masowej nauczył się rozpoznawać litery i na tym koniec. Nie ma u niego syntezy i prawdopodobnie jej nie będzie , ponieważ każdą literę nazywa osobno (k to ky, m to my, itd). Zastanawiam się czy metoda globalna w takim wieku ma sens , jaką wielkość liter zastosować , czy jednocześnie wprowadzać rozpoznawanie sylab , czy to się na tym etapie wyklucza ? Dziękuję z góry za odpowiedz.

  • MT-K pisze:

   Pani Beato,

   bardzo trudno dać uczciwą, jednoznaczną odpowiedź. Wszystko zależy od stopnia niepełnosprawności chłopca. Powiem tak – bawić się w czytanie globalne zawsze warto, bo to świetna zabawa (przy sprawdzaniu stopnia zapamiętania wyrazów – można je kupować, sprzedawać, odkrywać, wyciągać spod koca itp. – przykłady zabaw są na stronie). Z pewnością mogą te zabawy poprawić pamięć, uwagę, analizę wzrokową chłopca, a także nastawić go przychylnie do słowa pisanego. Czy wyjdzie poza czytanie globalne? Nie wiem. Czy pokona to co w czytaniu jest najtrudniejsze, czyli umiejętność syntezy? Nie mam pojęcia. Spróbowałabym, choćby po to, by poprawić funkcje, o których wspomniałam.

   Proszę zacząć od wyrazów nazywających to, co chłopcu bliskie. Demonstrować nie więcej niż 2-3 jednocześnie. Najlepiej zacząć od rzeczowników z ilustracją i napisem z jednej strony i samym napisem z drugiej. Wyrazy proszę pisać czcionką bez ozdobników, wielkość 130-140 punktów (na poziomo ułożonej w drukarce karcie A-4 zmieszczą się dwa, jeden nad drugim). Napisy proszę robić małymi drukowanymi literami, wielkie stosować tylko w nazwach własnych.

   Sylaby proszę sobie odpuścić. Jeśli chłopiec będzie robił postępy w czytaniu globalnym i pojawi się nadzieja, że rozwinie się u niego umiejętność syntezy, podpowiem Pani jakie sylaby zastosować, by spróbować czy dziecko potrafi je łączyć. Pozostańmy w kontakcie.

   Pozdrawiam Panią serdecznie

   • BEATA pisze:

    Witam serdecznie.
    Wprowadziłam czytanie globalne najpierw trzech wyrazów, poszło dobrze, chłopiec rozróżnia napisy , początkowo były to nazwy zaczynające się od różnych sylab. Następnie wprowadziłam kolejne trzy ,w których dwa zaczynały się od takiej samej sylaby (chłopiec rozpoznawał wyrazy po pierwszej literze). Po kilku próbach opanował rozpoznawanie i tych wyrazów , co napawa mnie optymizmem. Na razie czyta kilka rzeczowników , w najbliższe dni postaram się o kilka czasowników i może proste zdania? Oprócz tego cały czas ćwiczymy słuchowe rozróżnianie głosek w wygłosie sylaby otwartej -idzie mozolnie , ale z przedłużonym wymawianiem samogłoski jest już w stanie odpowiedzieć co słyszy, chociaż jeszcze do pełnej poprawności trochę brakuje.
    Dziękuję i pozdrawiam serdecznie, Beata.

    • MT-K pisze:

     Leje Pani mód na moją duszę, Pani Beato. Z całego serca dziękuję za dobre wiadomości. Mocno trzymam za Was kciuki i czekam na dalsze wieści.

     Pozdrawiam serdecznie

 23. Ania pisze:

  Pani Mario, pisałam o córce 27 i 28 sierpnia.
  Bawimy się planszami od jakiegoś czasu i mamy pewien kłopot. Córka gdy widzi obrazek z napisem wymawia wyraz (bez napisu oczywiście też). Natomiast jeśli pokazujemy jej sam napis, literuje, jest bardzo zainteresowana literami i jeśli je zna (swoje imię, kot) to łączy je w wyraz ale globalnie nie czyta. Każdy napotkany napis ( w książce, na reklamie) traktuje podobnie, literuje. Co robić w takiej sytuacji?

  • MT-K pisze:

   Oj, Pani Aniu, niedobrze się stało. Kiedy dziecko (małe, trzyletnie) pozna litery, kończy się czytanie globalne. Piszę o tym stale, a na stronie głównej nawet na czerwono. Póki maluch nie zna liter, nie wie, że można wyraz głoskować i czytać po jednej literce. Dlatego proszę – nie uczcie alfabetu 3-, 4-latków, bo składać liter jeszcze nie potrafią zaczną za to głoskować, a to paskudny nawyk, który ogromnie trudno wyplenić. Z tej swojej znajomości liter córeczka uczyni użytek dopiero za jakieś półtora roku, dwa lata (potrafi połączyć je w wyraz czyli dokonać syntezy).

   Ale mleko już się rozlało. Jedyne co można zrobić to zapomnieć, że istnieją litery. Nie uczyć, nazywać tylko wtedy, gdy dziecko, się dopytuje. Pokazywać wyrazy na planszach i w książeczkach, odczytywać je i prosić, by dziewczynka także odczytywała je globalnie, nie po literce. Przykro mi, ale niczego innego nie mogę doradzić. Im dłużej będziecie czytać globalnie tym lepiej będzie dla dziecka. I proszę napisać czy udało się jakoś zaradzić głoskowaniu.

   Nic Pani nie napisała jak tam problemy córeczki. Minęło kilka miesięcy, mała chodzi na terapię logopedyczną i bawicie się planszami, powinny być już efekty. Pozdrawiam serdecznie.

 24. Ania pisze:

  Pani Mario, my jej nie uczymy alfabetu. Ale córka chodzi do przedszkola, tam się styka z literami, poznawali alfabet również na języku angielskim, który mają codziennie (angielski w ogóle komplikuje bardzo sprawę przy dziecku z opóźnionym rozwojem mowy). Wiem, że nie warto uczyć alfabetu i nigdy tego nie robiliśmy ale dzieci uczą się również od siebie nawzajem, mają puzzle z literkami etc 🙁
  Córka zrobiła ogromne postępy. Mówi wszystkie słowa, głoski w izolacji wymawia poprawnie, w słowach jeszcze nie zawsze. Składa proste zdania. W ciągu 3 miesięcy zauważyliśmy wszyscy ogromny postęp. Jesteśmy z niej bardzo dumni, panie w przedszkolu również. Mała intensywnie pracuje, codziennie w przedszkolu ma logopedę, oprócz tego 2 x w tygodniu również po przedszkolu logopeda + neurologopeda (który w swojej pracy wykorzystuje elementy globalnego czytania, na przykład wzmacnianie komunikatu „tak” i „nie” kartkami z napisami). W porównaniu do rówieśników nadal jest mocno w tyle ale jesteśmy dobrej myśli.
  Tak czy inaczej będziemy nadal bawić się w czytanie globalne. Córka lubi to, zwłaszcza w wannie (wtedy jest spacyfikowana i nie biega). Żałuję, że nie zaczęliśmy tej zabawy wcześniej, jednak byłoby ciężko ze względu na jej trudności w koncentracji (teraz jest o niebo lepiej).
  Pozdrawiamy serdecznie!

  • MT-K pisze:

   Dziękuję Pani Aniu za te wiadomości o postępach. Bardzo się cieszę razem z Wami. Bardzo! Ocalcie z czytania globalnego ile się da. Na panoszenie się literek – jak widać – rodzice nie mają wpływu od momentu, w którym dziecko opuszcza dom. Mimo wszystko jestem dobrej myśli. Odezwie się Pani jeszcze kiedyś?

   P.S. Zabawa w wannie to znakomity pomysł. Rodzice piszą, że pacyfikują dzieciaki gdzie się da – na nocniku, na krzesełku podczas jedzenia, albo w samochodowych fotelikach. Każda okoliczność jest dobra. Pozdrawiam i uściski dla córeczki!

 25. Ania pisze:

  Mani Mario, naturalnie odezwę się jeszcze. Polka przy tych swoich problemach z rozwojem mowy jest dodatkowo dzieckiem bardzo bardzo aktywnym, więc jedyna forma prezentacji kart to wanna lub fotelik samochodowy. Inaczej non stop jest w ruchu. Będziemy wytrwale się bawić .
  Pozdrawiam serdecznie.

  • MT-K pisze:

   No to super! A może weźmie Pani udział w konkursie? Albo opowie o kłopotach Poli z wymową oraz w jakim stopniu (Pani zdaniem) czytanie globalne przyczyniło się do postępów córeczki? Byłaby to cenna informacja do zakładki „Czytanie globalne i dzieci z problemami”. Bo, wie Pani, żaden pedagog nie ma takiej siły przekonywania jak drugi rodzic, którego dziecko ma określone problemy…

   Uściski ze Szczecina

   • Ania pisze:

    Obiecałam się odezwać, więc słowa dotrzymuję, po czasie 🙂
    Tak jak pisałam wcześniej nasza obecnie 3,5 roczna córeczka miała znaczne opóźnienie rozwoju mowy. Od września jest w terapii neurologopedycznej, trafiliśmy na wspaniałego terapeutę i Polka pięknie nadrabia zaległości.
    Czytanie globalne początkowo zupełnie jej nie interesowało, ponieważ było zbyt statyczne a mała jest dzieckiem nadruchliwym. Później przyszła fascynacja literami. Globalne czytanie było gdzieś tam obecne ale rzadko znajdowaliśmy czas.
    Natomiast dziś zawołała mnie terapeutka żebym coś zobaczyła podczas zajęć.
    Nasza córka dostała 8 obrazków dzieci robiących różne rzeczy i 8 podpisów (pije, biegnie, śpi, siedzi). I dopasowała wszystkie prawidłowo (pierwszy raz dostała takie zadanie). Obie byłyśmy w szoku.
    Wciąż utrzymuje się jej tendencja do literowania (żeby było weselej literuje po polsku lub po agnielsku, bo w przedszkolu ma lekcje angielskiego) ale równolegle wiele wyrazów czyta globalnie. Do tego znane wyrazy dzieli na sylaby.
    Wygląda na to, że ma świetną pamięć fotograficzną, do tego mówienie po angielsku przychodzi jej z niezwykłą łatwością. Po polsku mówi coraz lepiej, oczywiście jeszcze nie wszystko ale już większość głosek w izolacji wypowiada prawidłowo, więc zrobiła gigantyczny postęp.
    Niestety nadal Polka gardzi czytaniem jej książek (ku mojej wielkiej rozpaczy).
    Będziemy nadal bawić się słowami i jeśli Pani pozwoli za jakiś czas damy znać jak się ma Polki „czytanie” 😉
    Pozdrawiamy wiosennie.

    • MT-K pisze:

     Dziękuję Pani Aniu za spełnienie obietnicy i wiadomość o postępach Poli. Cieszę się ogromnie, że malutka tak pięknie sobie radzi i dała Wam przykład właściwie zastosowanego czytania globalnego. Bo przecież Pola nie odczytała tych czasowników w sposób „szkolny”, „dorosły” – mam na myśli czytanie nieznanych tekstów, ale globalnie. Nauczyła się, dzięki swojej znakomitej pamięci fotograficznej, wyglądu wyrazów na pamięć. I o to w czytaniu globalnym chodzi!

     Czytanie globalne poleca się dzieciom z różnymi dysfunkcjami, m.in. z ADHD i ADD właśnie z tego powodu, że pozwala uczyć się w ruchu (pamięta Pani jak pisałam, by bawić się z nią po kilka minut dziennie, wożąc wyrazy, kupując je i sprzedając, przesuwając pod drzwiami – ruszając się na różne sposoby?). Niestety, znajomość alfabetu zakłóca proces globalnego odczytywania wyrazów, bo dziecko znając litery nazywa je po kolei, nie umiejąc jeszcze połączyć ich w całość. Dlatego u Poli trzeba teraz cierpliwie poczekać aż dojrzeje do umiejętności syntezowania, a do tej pory próbować w domu tego, co robi z nią terapeutka w poradni – niech dobiera wyrazy do obrazków, obrazki do wyrazów, niechaj choć po minutce, dwie operuje planszami z napisami. Przy pamięci Poli efekty będą zaskakujące.

     Będę czekać na kolejną relację. A teraz gratuluję postępów córeczki, zobaczy Pani – zaskoczy Was niejednokrotnie.

     Pozdrawiam ciepło.

 26. Marzena pisze:

  Witam, jak długo Pani zdaniem w myśl metody Domana powinno się pracować w pierwszym etapie – czyli wprowadzanie pojedynczych słów? najpierw wprowadzamy 3 zestawy po 5 słów, po tygodniu wycofujemy po jednym wyrazie z każdego zestawu i wkładamy nowe, a kiedy dodajemy kolejne dwa zestawy po pięć słów…?
  ile czasu poświęcamy na kolejne etapy?
  zgłębiam temat przygotowując się na zaliczenie z książki: „Jak nauczyć małe dziecko czytać?” i przyznam, że można się pogubić… proszę o pomoc.
  Czy w Pani książce jest to dobrze wyjaśnione bo czekam na dostawę;-)

  • MT-K pisze:

   Dzień dobry Pani Marzeno,

   proszę spokojnie poczekać na książkę. Pewno się Pani zdziwi, ale ja nie zalecam żadnego harmonogramu. Ani 9 sesji dziennie. Ani 3 zestawów dziennie po 5 słów. To, do czego zachęcam to dwie czynności w ciągu dnia – najpierw kilkusekundowa prezentacja plansz (najlepiej sprawdzają się 3 plansze), po jakimś czasie kilka, kilkanaście minut radosnej, pełnej śmiechu zabawy tymi planszami (sprzedawanie, kupowanie, gotowanie z nich zupy, losowanie i wyciąganie ich z pudła, albo spod kocyka, przerzucanie pod skrzydłem drzwi, plansze jako przystanki – dziecko jako rakieta lub autobus…itp. Wszystko. Jeśli Pani lub dziecko nie macie nastroju – nie bawicie się tego dnia wcale.
   Zabawy w czytanie prowadzone w takim klimacie i w ten sposób przynoszą wcale nie gorsze /jeśli nie lepsze/ efekty niż te w/g zaleceń Domana z książki „Jak nauczyć małe dziecko czytać”. Poza tym od czasów tamtej książki mnóstwo się zmieniło. Krój, wielkość i kolor czcionki, ilustracje dodane do rzeczowników (ale tylko do rzeczowników), sprawdzanie (w zabawie) czy dziecko opanowało już prezentowane plansze /czego Doman zabrania/. Poza tym nie drukujemy już dwuwyrazowych zwrotów i zdań, bo mając do dyspozycji plansze reprezentujące różne części mowy możemy takie zwroty i zdania tworzyć sami.

   Informacje o wszystkich modyfikacjach, które tworzyły się na potrzeby naszego języka ponad 20 lat znajdzie Pani nie tylko w poradniku, ale i na tej stronie. Przykłady zabaw utrwalająco-sprawdzających umieściłam w zakładce „Forum aktywnych rodziców”.

   Pozdrawiam serdecznie

 27. Joanna pisze:

  Witam i proszę o odpowiedź na dwa pytania:
  jakiego typu wyrazy mogą być przydatne przy nauce czytania globalnego – czy tylko te, które mają swój desygnat (np. jabłko), bo można pokazać obrazek z podpisem, czy również abstrakcyjne? Czy na przykład napis Prawa dziecka – też może być przedmiotem czytania globalnego? Jak wygląda system – od prostych i możliwych do zobrazowania do abstrakcyjnych? Czy to nie ma znaczenia?
  No i gdzie odbywają się warsztaty czytania globalnego na Bemowie? Chciałabym zaciekawić nimi swoją 4,5letnią wnuczkę…
  I jeszcze pytanie o publikację, z których mogłabym korzystać przy zabawie z wnuczką w domu..
  Serdecznie pozdrawiam
  Joanna

  • MT-K pisze:

   Dobry wieczór Pani Joanno!

   Dziecko w wieku Pani wnuczki zna i rozumie mnóstwo wyrazów, których zilustrować się nie da: czasowniki, przymiotniki, spójniki, liczebniki. Rzeczowniki stosujemy w zabawach jako pierwsze i jako jedyne ilustrujemy, bo tylko one dadzą się narysować nie wzbudzając wątpliwości. Kiedy dziecko przyswoi sobie kilkanaście rzeczowników (powinny to być nazwy bliskie emocjonalnie dziecku: mama, tata, nazwy ulubionych potraw, zabawek, imię domowego zwierzątka itp.) wprowadzamy czasowniki i przymiotniki tworząc zwroty: mama śpiewa, żabka skacze, kochany tata, żółty banan. Potem przychodzi czas na inne części mowy i dłuższe zwroty.

   Powiem tak – obrazki pojawiły się z czasem. Początkowo stosowano rzeczowniki bez ilustracji i proces zapamiętywania wyrazów zachodził także.

   „Prawa dziecka”… hmm… nie ryzykowałabym. Dziecko zapamięta wygląd tych wyrazów, nazwie je, ale czy zrozumie? Czytanie globalne to ma być radosna zabawa, pełna śmiechu i akceptacji dla osiągnięć dziecka. Po co zatem prezentować mu coś czego – być może – nie pojmie.

   Co do warsztatów na Bemowie nie potrafię Pani odpowiedzieć. Mieszkam w Szczecinie i nie śledzę poczynań Pentliczka w stolicy. Proszę zapytać w wydawnictwie, na stronie jest telefon i adres e-mailowy.

   Od czego zacząć zabawy w czytanie? Od zestawu wyrazów (można kupić gotowy, ale można zrobić samemu) i książeczek wspomagających zabawy. Dla 4,5 letniej młodej damy proponuję książeczki „Jaś i Maja” i „Emu i dodo”, albo kuferek z książeczkami z serii „To ja ci mamo poczytam” – poziom I.

   Jeśli ma Pani jeszcze jakieś wątpliwości bardzo proszę pisać i pytać. Pozdrawiam serdecznie i bawcie się dobrze!

 28. Iwona pisze:

  Dzien dobry,
  Moja corka niedawno skonczyla 2 lata I od kilku miesiecy zaskakuje nas, bo potrafi wskazac wyrazy (w gazecie, ksiazce, ktorej nigdy jej nie czytalismy itp.) I powiedziec, co jest tam napisane! Do tej pory zastanawialismy sie, jak to jest mozliwe, tym bardziej, ze sa to wyrazy, ktorych jej wczesniej nie pokazywalismy/czytalismy (corka zajmuje sie tylko ja I maz), a ona nie zna jeszcze wszystkich liter i nie umie czytac. W koncu ktos powiedzial mi, ze to moze byc czytanie globalne. Corka uwielbia ksiazki, interesuja ja litery I cyfry. Codziennie wymaga od nas przeczytania co najmniej kilku ksiazek dla dzieci. Corka jest dwujezyczna (moj maz, mimo ze nie pochodzi z kraju, w ktorym mieszkamy, nie uczy malej swojego jezyka). Czy uwaza Pani, ze to, co odpisalam to jest czytanie globalne? Jesli tak, to czy rozwijac (I jak) ta umiejetnosc u niej (slyszalam, ze dzieci dwujezyczne maja problem z pisaniem, wiec byc moze zapoznawanie jej z czytaniem globalnym w jezyku polskim w tym wieku przeszkodzi jej w nauce pisania w jezyku angielskim – mieszkamy w Anglii)?
  Pozdrawiam serdecznie,
  Iwona

  • MT-K pisze:

   Dobry wieczór Pani Iwono,

   tak może być. Wasza córeczka najprawdopodobniej czyta globalnie. Nie mogą to być jednak wyrazy, których nigdy nie widziała, to po prostu niemożliwe. Malutka może odczytać wyraz, który kiedyś ktoś jej przeczytał i którego wygląd zapamiętała w całości – bez znajomości liter. Dlatego czytanie globalne nazywamy inaczej całowyrazowym.

   Malutka ma najpewniej wspaniałą pamięć wzrokową. Warto zatem bawić się z nią w czytanie. Efekty będą zdumiewające, pod warunkiem, że to będzie tylko kilka minut zabawy dziennie. Nie należy uczyć jej liter – w żadnym wypadku. Znajomość liter wyklucza się z czytaniem globalnym. Małe dzieci nauczone alfabetu zaczynają głoskować – z nauką alfabetu proszę odczekać przynajmniej dwa lata. Dwulatek bardzo szybko nauczy się liter, ale i tak nie potrafi ich połączyć, czyta zatem po jednej literce.

   Jak się bawić? Radośnie, ochoczo, krótko. Proszę zajrzeć do zakładki „Czytanie globalne” jest tam tekst „Czytanie globalne – co to takiego?”. Znajdzie tam Pani informacje jak je realizować w warunkach domowych. Poza tym listy rodziców („Forum aktywnych rodziców”) są nieprzebraną skarbnicą wiadomości na temat zabaw możliwych do stosowania u maluchów. Zachęcam do poczytania i obejrzenia filmików.

   I jeszcze jedno. Wspaniale, że czytacie córeczce dużo książek. Sugerowałabym, żeby były to książeczki z dużymi czcionkami i by pokazywać małej palcem każdy czytany wyraz.

   Dzieci dwujęzyczne mogą mieć tendencję do mieszania wyrazów z obu języków. Dlatego należy przestrzegać zaleceń logopedów, by jeden z rodziców mówił w domu tylko jednym językiem, np. mama tylko po polsku, tata jedynie po angielsku. Nie należy także prowadzić zabaw w czytanie globalne w dwóch językach jednocześnie. A ponieważ język rodzimy w obcym kraju zawsze będzie na straconej pozycji (przeważy język środowiska) można spokojnie bawić się z córeczką w czytanie globalne pokazując jej plansze z polskimi wyrazami. Uważam, że będzie to działanie korzystne. Dziecko będzie zapamiętywało obraz wyrazu, kojarzyło go z nazwą i tym sposobem łatwiej mu będzie kiedyś nie tylko przeczytać, ale i napisać polskie słowa.

   Cztero-, pięciolatkowi można wprowadzić do zabaw drugi język. Będziecie wówczas mogli pokazywać małej plansze z wyrazami angielskimi, a ona będzie zapamiętywać ich wygląd i pisownię. Nie tylko nie zaszkodzi, ale pomoże to nawet w nauce pisania.

   Życzę powodzenia, proszę kiedyś napisać jak Wam idzie. Pozdrawiam serdecznie

   • Iwona pisze:

    Pani Mario,

    Bardzo dziekuje za odpowiedz. Dostosuje sie do Pani zalecen I zobacze, czy corka bedzie zainteresowana ‚zabawa’ w czytanie.

    Pozdrawiam bardzo serdecznie I zycze wesolych Swiat Wielkanocnych,
    Iwona

 29. Karolina pisze:

  Witam.
  Zakupiłam zestaw do nauki czytania małych dzieci i zaczęłam już zabawę w czytanie z moim prawie 20 miesięcznym synkiem. Zastanawiam się tylko, dlaczego karty w części pierwszej są w dwóch różnych rozmiarach i czy ma to jakieś znaczenie, od których kart rozpocznę początkowe sesje.
  Pozdrawiam.
  Karolina W.

  • MT-K pisze:

   Pani Karolino,

   dłuższe wyrazy są na większych planszach. Rzeczowniki z ilustracjami także. Krótsze słowa wydrukowano na kartach mniejszych. Nie ma to żadnego wpływu na proces zapamiętywania zawartości plansz. Zabawy proszę zacząć od wybrania rzeczowników z obrazkami pokazującymi to, co synek zna i co jest mu bliskie (auto, miś, banan, pupa itp.) Na początek proszę pokazać synkowi tylko 2 plansze (najpierw stroną z obrazkiem, potem sam napis) nazywając krótko i wyraźnie to co na nich widnieje. Za chwilę proszę poprosić synka by pokazał gdzie jest np. miś i by wybrał go spośród rozłożonych przed nim (obrazkiem do góry) kart. Jeśli się uda – brawa i całusy (ważne!). Koniec! Za 2-3 godziny proszę znów rozłożyć obie karty, tym razem obrazkiem do dołu i poprosić – pokaż, gdzie jet miś, daj auto… Jeśli maluch będzie zaglądał pod spód na obrazek – to nic, to dobrze, to znaczy, że myśli. Potem można poprosić by zawiózł misia koparką (swoją zabawką) pod łóżeczko a planszę z autem do kuchni. Żeby był ruch, radość, śmiech, całusy. I ważna zasada – kończyć zabawę zanim u synka pojawi się bodaj cień znużenia. Stopniowo można dołożyć 3 i 4 kartę, a potem wycofywać po jednej „obstukanej” i dokładać nowe. Zabawy utrwalająco-sprawdzające znajdzie Pani w „Forum aktywnych rodziców”. Powodzenia!

 30. Karolina pisze:

  Dziękuję za odpowiedź.
  A czy powinnam wprowadzić najpierw wszystkie rzeczowniki zanim przejdę do czasowników i innych części mowy, tj. przymiotników, przysłówków i zaimków? W jaki sposób wprowadzać karty bez obrazków, szczególnie zaimki? Synek bardzo się interesuje stroną z obrazkiem.

  • MT-K pisze:

   Nie, nie, Pani Karolino. Najpierw tylko te rzeczowniki, które nazywają to, co dziecku znane. Gdyby wprowadziła Pani synkowi rzeczownik „królik” (akurat w zestawie nie ma takiego, ale to jedynie przykład) a mały nigdy królika nie widział, byłoby to tak samo jakby pokazała mu Pani słowo chińskie czy hebrajskie… Czyli najpierw rzeczowniki, które synkowi coś mówią. Za jakiś czas (miesiąc, dwa – u każdego dziecka tempo jest inne) można zacząć pokazywać czasownik, np. pije. Tu obrazka nie ma – trudno, innych części mowy poza rzeczownikami nie da się zilustrować tak by obrazki nie budziły wątpliwości. Synek zapamięta, że to „pije” choćby dlatego, że zajrzy na drugą stronę, zobaczy, że nie ma ilustracji i skojarzy, że ta karta bez obrazka to właśnie „pije”. Za kilka dni można spróbować z kolejnym czasownikiem. Potem można spróbować przemycić jakiś przymiotnik, np. „duży”. Maluch z pewnością nieraz pokazywał rączkami jaki jest duży. Dwie sprawy są tu istotne – żeby, niezależnie jaka to część mowy – zawsze było to słowo, które maluszkowi coś mówi. Druga sprawa – niech Pani słucha siebie. Pani zna swoje dziecko najlepiej. Widzi Pani kiedy już przyswoiło sobie wyraz, kiedy można posunąć się dalej, kiedy wyhamować czy zrobić przerwę w zabawach. Bo w tym całym procesie nie jest ważne, jak szybko dziecko zapamiętuje wyrazy, tylko czy się przy tym dobrze bawicie. Zabiegamy o to by czytanie niosło synkowi ze sobą jak najlepsze skojarzenia. Proszę pamiętać – Pani jest najlepszym nauczycielem dla swego smyka.

   Proszę jeszcze nie wprowadzać synkowi innych części mowy poza rzeczownikami, przymiotnikami i czasownikami. Obowiązuje zasada, że wyrazy muszą być dziecku znane, a maluszkowi w wieku Pani synka zaimki „ten” czy „taki” lub przysłówki „obok” czy „jutro” to nic niemówiące słowa.

   Będę czekać na relacje z Waszych zabaw. Pozdrawiam

   P.S. Pod tym linkiem jest filmik z dziewczynką, która jeszcze słabo mówi, ale znakomicie radzi sobie z czasownikami. http://www.czytanieglobalne.edu.pl/?page_id=2552

 31. Kinga pisze:

  Witam, dopiero dowiedziałam się o czytaniu globalnym i bardzo mnie to zaiteresowało. Mam pytanie odnośnie jak się zabrać za naukę czytania mojej 4,5-letniej córki, która już jest „skażona” poznawaniem liter. Dodatkowym problemem jest fakt, że mieszkamy w Wielkiej Brytanii i córka od września idzie już do szkoły. Czy uczyć ja czytać globalnie po polsku czy po angielsku? (W domu mówimy po polsku). I jak zaczać z niemal 2-letnim synem, który dopiero zaczyna mówić?Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  • MT-K pisze:

   Pani Kingo,

   jak bawić się z córeczką w czytanie globalne? Ochoczo, radośnie, krótko. W tej metodzie klimat zabaw ma wiodącą rolę. Jakie to mogą być zabawy? Wszystko znajdzie Pani na stronie w moich tekstach i zakładce Forum aktywnych rodziców. Podpowiedzią mogą być też filmiki.

   Zdaniem specjalistów (logopedzi, neurologopedzi i ludzie z Instytutu Domana) należy chronić język ojczysty, który jest (w sytuacji gdy zamieszka się za granicą) na straconej pozycji. Zawsze językiem dominującym będzie język otoczenia. Toteż radzę bawić się z córeczką w czytanie globalne po polsku.

   Na temat zabaw z dwulatkami znajdzie Pani mnóstwo wskazówek na stronie. Wśród filmików także. Obowiązuje zasada wspólna dla wszystkich zabaw – duża, prosta, czarna czcionka, krótkie sesje, pełne ruchu i śmiechu zabawy utrwalające.
   To nic, że maluszek jeszcze nie mówi. Można zaczynać już z roczniakami na zasadzie: – Daj kota, pokaż, gdzie jest mleko, podaj misia itp. Dziecko wybierze i wskaże odpowiedni wyraz. A potem – gratulacje, owacje, całusy!! 🙂

   Proszę napisać jak Wam idzie. Pozdrawiam.

 32. Agnieszka pisze:

  Witam
  Jestem rodziną zastępczą i przypadkowo usłyszałam o czytaniu globalnym. Zainteresowało mnie to, ponieważ dzieci, które do mnie trafiają miewają duże problemy z czytaniem z racji zaniedbań a mają np. 7, 10 i więcej lat. Zastanawiam się czy w ich przypadku stosowanie czytania globalnego ma sens, czy może im pomóc. Najbardziej chodzi mi o dziewczynkę, która trafiła do mnie jako 16 latka upośledzona w stopniu umiarkowanym i bardzo odbiega z czytaniem od swoich koleżanek szkolnych.

  • MT-K pisze:

   Pani Agnieszko, ponieważ czytanie globalne stosuje się w formie wesołych, krótkich zabaw – nie ma praktycznie dysfunkcji, która byłaby dla tej formy nauki przeciwwskazaniem. Bo KAŻDE dziecko chce się bawić, odnosić sukcesy i być chwalone. Radzę spróbować. I z młodszymi dziećmi i z szesnastolatką. Będę czekać na wiadomości od Pani. W przypadku wątpliwości i pytań proszę się ze mną kontaktować.

   Pozdrawiam serdecznie

 33. Ula pisze:

  Dzień dobry Pani Mario,

  dopiero dowiedziałam się o globalnym czytaniu a mam w domu trójkę dzieci: 4,5 letnią córeczkę, 3,5 letniego synka i najmłodszą 10 miesięczną córeczkę. Zastanawiam się czy mogę tą metodę nauki czytania – jako zabawę stosować dla wszystkich dzieci razem? Czy raczej powinno się z każdym z dzieci spędzać ten czas osobno? Czy to ma jakieś znaczenie że np będzie kłopot bo jedno już przyswoi jakiś wyraz a inne jeszcze nie? Czy też jeszcze może każde z dzieci powinno mieć zestaw wyrazów dostosowany do tego co już zna i kojarzy? Bo część związana z zabawą kartami to wydaje mi się że bez problemu możemy realizować wszyscy razem 🙂
  Pozdrawiam.
  Ula

  • MT-K pisze:

   Pani Urszulo,

   wychodzę z założenia, że równać należy w górę a nie w dół. Toteż proszę przygotować wyrazy dla dwojga starszych dzieci, malutka uczyć się będzie przy nich. Poza tym – jak sama Pani słusznie napisała – większość kart będzie nazywać to co wspólne dla całej trójki.

   Życzę powodzenia, odezwijcie się kiedyś i napiszcie jak Wam idzie…

   Pozdrawiam serdecznie

 34. Julia pisze:

  Dzień dobry. Metoda globalnego czytania bardzo mnie zainteresowała, mam co do niej kilka pytań, mianowicie czy dla 4 latka należy przygotować same wyrazy bez obrazków czy z nimi? Czy czcionka 130 będzie odpowiednia? Jeśli dobrze zrozumiałam „sesje” mają być bardzo krótkir, czyli wystarczy, że z raz lub dwa razy dziennie pokaże je bratu? Myślałam jeszcze o drukowaniu dla niego krótkich zdań(kiedy już pozna parę słów) np. mama ma kota itp., które sam przeczyta, czy to dobry pomysł? Może go to trochę zmotywuje(w końcu będzie umiał odszyfrować te dziwne znaczki, w które siostra często się wpatruje :D)?

  • MT-K pisze:

   Dzień dobry Pani Julio,

   tutaj znajdzie Pani dokładne wskazówki jak się bawić w czytanie – https://parenting.pl/portal/jak-sie-z-maluchem-bawic-w-czytanie
   Rzeczywiście dwie sesje dziennie (może być jedna) w zupełności wystarczą. Zdań drukować nie trzeba. Będzie je można układać z wyrazów, które Pani przygotuje wcześniej. Najpierw wprowadzamy rzeczowniki nazywające to co bliskie, znane i lubiane. Potem można powolutku włączyć inne części mowy. Jeśli w swoim zestawie będzie Pani miała wyrazy: kota, mama, mama to bez problemu ułoży Pani: mama ma kota.

   Najważniejszy w tej metodzie jest czynnik psychologiczny – żeby było radośnie, wesoło i krótko. Żeby braciszek dopraszał się tych zabaw. Proszę próbować i odezwać się za jakiś czas, by powiedzieć jak Wam idzie.
   Pozdrawiam serdecznie.

 35. Julia pisze:

  + jeżeli chodzi o czasowniki to w jakiej formie je drukować, np. ma być „iść”, „idę” czy „idzie”?

 36. Karolina pisze:

  Pani Mario, jestem mamą 2,5-miesięcznej Emilki. Jestem w trakcie lektury książki państwa Natalii i Krzysztofa Minge „Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?”. To w tej książce po raz pierwszy zetknęłam się z pojęciem czytania globalnego i bardzo mi ta idea przypadła do gustu. Ponieważ korzystam z rocznego urlopu macierzyńskiego, chciałabym ten czas zainwestować w jak najlepszy rozwój swojego dziecka. Sama biegle czytałam w wieku sześciu lat, więc wiem, jak to ułatwia późniejszą, trudniejszą już, naukę w szkole.
  Autorzy ww. publikacji wskazują, że aby rozpocząć pracę z dzieckiem wystarczy, aby miało ono właściwie funkcjonujący narząd wzroku, umiejętność skupienia wzroku w jednym miejscu oraz oczywiście sprawny słuch, a więc dziecko, które skończyło trzy miesiące może się do tego nadawać pod warunkiem, że przebywało w odpowiednio stymulującym środowisku. Czy zgadza się Pani z tą opinią? Nie wyobrażam sobie jednak możliwości sprawdzenia wyników u dziecka, które przecież dopiero rozwija koordynację ręka-oko i nawet nie siedzi. Zresztą państwo Minge są wierni klasycznym zaleceniom Domana i zabraniają sprawdzania postępów. Podoba mi się jednak ich sugestia, żeby nie stosować żadnych zachęt materialnych tak, aby sama zabawa była celem. Kłóci się to trochę z proponowaną przez Panią zabawą w pisklęta i ptasią mamę, gdzie za uwagę wręczane są smakołyki.
  I jeszcze kwestia polskiej gramatyki. Według autorów książki umysł małego dziecka jest bardzo chłonny i przy tym nastawiony na znajdowanie regularności w tym, co je otacza. Tu cytat: „Dziecko jest w stanie budować nowe, niesłyszane dotąd zdania, korzystając z reguł gramatyki, których nigdy się nie uczyło, lecz wyodrębniło je z wielu próbek mowy, z jakimi miało do czynienia”. Stąd w drugim etapie zalecają prezentować zestawienia słów znanych, lecz w innej formie gramatycznej, przy czym nie widzą konieczności prezentowania wszystkich form gramatycznych, gdyż zakładają, że dziecko i tak wyłapie je podczas kontaktu z językiem mówionym. Pani jednak zaleca tworzenie zestawień ze znanych już dziecku słów w tej samej formie.
  Frapuje mnie ponadto kwestia późniejszego literowania. O ile dobrze zrozumiałam, według Pani, dziecko prędzej czy później zacznie literować i nie da się tego uniknąć, a czytanie globalne ma tylko pomóc w późniejszej nauce czytania tzw. szkolnego (pomijam tutaj inne oczywiste korzyści dla rozwoju dziecka). Wspomniani już przeze mnie autorzy przedstawiają to inaczej i tu znów zacytuję: „Mózg dziecka samodzielnie znajduje powiązanie pomiędzy dźwiękami słyszanymi podczas czytania słowa a skończoną liczbą znaków języka, które widzi. Dzięki temu dzieci uczone opisaną metodą samodzielnie uczą się alfabetu i reguł odczytywania języka, z którym mają kontakt. Są w stanie przeczytać każde dowolne słowo, przy czym dwuznaki, takie jak »sz« czy »ch«, nie stanowią dla nich przeszkody.”
  Proszę mi wybaczyć te porównania, ale dopiero zaczęłam zapoznawać się z zagadnieniem i szukam swojej drogi, a raczej najlepszej drogi dla mojej córeczki. Czy mogłaby się Pani ustosunkować do powyższych twierdzeń? Nie wykluczam, że błędnie odczytałam intencje autorów książki lub Pani, toteż proszę o ewentualne sprostowanie, jeśli popełniłam jakiś błąd.
  Emilka odkryła już, że ma rączki i obecnie próbuje nad nimi zapanować. Ponadto wodzi wzrokiem za przedmiotami, potrafi już skupić się na nich na tyle, żeby obserwować przedmiot zataczający całe koło. Szukam więc informacji i czekam na odpowiedni moment, aby rozpocząć z nią pracę.

  • MT-K pisze:

   Dobry wieczór, Pani Karolino,

   postaram się odpowiedzieć na wszystkie Pani pytania, jeśli nie usatysfakcjonuję Pani do końca – proszę mnie nękać do skutku.

   To prawda, że wszystkie znane mi osoby, które propagują czytanie globalne bazują na tzw. klasycznym Domanie. Ich zalecenia sprowadzają się do dyrektyw zawartych w książce Glenna i Janet Domanów „Jak nauczyć małe dziecko czytać”. Ja także zaczynałam w ten sposób. Tyle że o wiele wcześniej i z grupą dzieci przedszkolnych. Tutaj od razu poruszę zagadnienie nagradzania za moment uwagi przy prezentacji plansz. Jest ono zbyteczne w sytuacji gdy bawimy się z jednym dzieckiem. Plansze prezentujemy wówczas niejako przy okazji – jedne mamy robią to w kąpieli, inne podczas posiedzenia na nocniczku czy podczas jedzenia, jeszcze inne na spacerze. To w końcu raptem kilka, kilkanaście sekund potrzebnej nam uwagi dziecka. W przedszkolu, z grupą ponad trzydzieściorga dzieci, rzecz miała się inaczej i trzeba było znaleźć sposób by na tę chwilę unieruchomić WSZYSTKIE dzieci.

   Naturalnie, potem, w trakcie zabaw utrwalających żadne materialne nagrody poza brawami, uściskami czy gratulacjami nie były potrzebne.
   Obserwacje moich wychowanków, rosnące doświadczenie i świadomość różnic w strukturze języka angielskiego i polskiego doprowadziły do wyklarowania się z czasem odmienności w stosowaniu metody w pracy z naszymi dziećmi. Ale o tym za moment. Wrócę do Pani listu.

   Nie potrafię uczciwie odpowiedzieć Pani na pytanie czy z trzymiesięcznym maluszkiem można zacząć zabawy w czytanie. Nie jestem psychologiem ani neurofizjologiem. Nie wiem co dzieje się w tak malutkich móżdżkach. Doświadczeniami w pracy z niemowlętami dzielą się rodzice. Mój najmłodszy student miał 2,5 roku. Należy sobie jednak zadać pytanie: – Co się stanie jeśli pochylę się nad swoim 3-miesięcznym maluszkiem i pokażę mu kilka obrazków wymawiając przy tym nazwę tego co się na nich znajduje? Czy może to dziecku zaszkodzić? Nie sądzę. Co prawda w tym wieku bardziej przykuwają uwagę dziecka kolory czarny i biały, ale przecież barwne plamy też mogą posłużyć procesowi koncentracji, prawda? Najmłodsze zarejestrowane na filmiku niemowlę ma 5 miesięcy i kwiczy radośnie gdy mama pochyla się nad nim z planszami. Może bardziej zatem działa bliskość mamy niż fascynacja planszami, ale dziecko się cieszy a czynnikowi psychologicznemu przypisuję wielkie znaczenie.

   Sprawdzanie, którego zabraniają Domanowie. Zwyczajnie nie do zrealizowania. Nie ma takiej siły, która powstrzymałaby czy to grupę dzieci czy jedno dziecko przed wykrzyknięciem co widnieje na planszy. Po jakimś czasie zadałam sobie pytanie po co tę dziecięcą aktywność blokować? Skoro mamy tworzyć nad dzieckiem „prysznic emocji” należy cieszyć się wraz z nim z jego sukcesów. Poza tym dzieci „czytając” w najprzeróżniejszych zabawach dawały sygnał, że pora jedne wyrazy podmienić na inne – nieznane.

   Ani przez moment nie chcę kwestionować tego co piszą państwo Minge. Po prostu moje doświadczenia są nieco inne. Wskazują na to, iż dzieci bezbłędnie odczytują nawet wielowyrazowe zwroty zbudowane z wyrazów, które poznały wcześniej. Owszem, jeśli 4- lub 5-latkowi wrzuciłam do takiego zwrotu znany wyraz, który nie był dostosowany formą gramatyczną do pozostałych wyrazów, dziecko odczytywało wszystkie słowa, po czym zwracało uwagę na tę niepoprawność. Nie potrafiło natomiast odczytać wyrazu, który „pasował” formą do reszty, ale był przedtem niedemonstrowany. Dokonywało się to dopiero w kolejnym etapie, kiedy przechodziły już do czytania analityczno-syntetycznego.
   Głoskowanie. Tu znowu moje doświadczenia są nieco odmienne. Początkowo dziecko nieznające liter postrzega wyraz jak piktogram – obrazek stworzony z plątaniny kresek, kółek i laseczek, który niesie z sobą określoną treść. Nie zdaje sobie sprawy z faktu, że wyraz składa się z liter. W miarę upływu czasu maluch poczyna postrzegać te pojedyncze klocki w budowli jaką jest wyraz i dopytywać się o nie. Raz nazywamy mu tę raz inną literę i nagle okazuje się, że dziecko zna alfabet, którego nauczyło się nie wiadomo kiedy.

   I wtedy wkracza w kolejny etap. Widzi nieznane wyrazy, zbudowane z liter, które umie nazwać, toteż je nazywa. I – nie ma mocnych – głoskuje. Synteza dopiero się tworzy. To jest moment, w którym można uświadomić dziecku, że czytanie po literce nie jest OK, że lepiej ślizgać się z litery na literę. Znakomicie pomagają w przejściu do czytania sylabami krótkie słowa zaczynające się samogłoską, którą można dowolnie przeciągać podczas artykulacji.

   Etap głoskowania bywa zazwyczaj o wiele krótszy u dzieci, które czytały wcześniej globalnie. Niekiedy faktycznie dzieje się tak, że dziecko nieoczekiwanie odczytuje wyraz, którego wcześniej nie widziało. Są to najczęściej wyrazy znane opatrzone jednoliterowym przyrostkiem czy przedrostkiem. Po prostu doskonali się proces syntezy. Bywa jednak i tak, że okres głoskowania jest dość długi (kilka, kilkanaście tygodni). Obserwowałam dzieci, które wiedząc, iż czytanie po literce nie jest trendy głoskowały w pamięci i podawały po chwilce namysłu gotowe słowo.

   Nie można założyć, że każde dziecko przejdzie przez wszystkie etapy identycznie. Wspólne dla wszystkich jest to, że zaczynają czytać wcześniej niż rówieśnicy, a ponieważ nauka dokonuje się w zabawie i pod prysznicem pozytywnych emocji, proces czytania staje się nieodzownym elementem w życiu malca.

   Dwuznaki, zmiękczenia, samogłoski ustne, nosowe – faktycznie nie stanowią problemu dla dzieci czytających globalnie. One przecież wówczas jeszcze nie znają liter. Ale powiem Pani, że dla dzieci uczonych tradycyjnymi metodami znaki te też nie są problemem i chyba niepotrzebnie wprowadza się je dopiero gdy dziecko zna już niemal cały alfabet.

   Co do innych różnic między moją polską wersją czytania globalnego a wersją klasyczną to zupełnie odeszłam od zalecanej regularności i przerażającej liczby 9 sesji dziennie z kilkunastoma wyrazami. Jest to niewykonalne i już po krótkim czasie sesje stają się ciężkim przymusem, a w rodzicach budzi się poczucie winy, bo zawalają. Nie widzę potrzeby prowadzenia jakichkolwiek terminarzy czy notatek. Na jednej półce leżą wyrazy wprowadzone, na innej do wprowadzenia. Stosuję czarną czcionkę bo już dawno dowiedziono, że niemowlęta lepiej widzą biel i czerń niż kolory. Litery są mniejsze, bowiem 8-centymetrowa litera (sam trzon, bez lasek i ogonków) sprawia, iż dłuższe słowa nie mieszczą się w polu widzenia dziecka. Stosuję wyłącznie litery bezszeryfowe, by dodatkowe elementy ozdabiające czcionkę nie utrudniały analizy wzrokowej podczas porównywania wyrazów.

   Największa jednak różnica dotyczy konwencji pracy z dzieckiem. To ma być przede wszystkim zabawa – krótka, radosna, pełna śmiechu i ruchu. Nauka dokonuje się przy okazji i jest gdzieś w tle. Sugeruję tworzenie absurdalnych, zabawnych zwrotów (absurd wyzwala pozytywne emocje i pomaga w zapamiętywaniu). Owszem, Doman także nawołuje do zabawy, ale jednocześnie uczy jak prowadzić terminarz i zaleca te 9 sesji dziennie. Brrr…

   Jeśli Emilka potrafi już wodzić wzrokiem za przedmiotem w kółko (no, no!) to proponowałabym pokazywać malutkiej plansze z obrazkami, przedstawiającymi to co znajduje się w jej otoczeniu i odczytywać napisy. Tu kolejna różnica. Zalecam, by czytać TYLKO napis, nie jak nakazuje mistrz Doman: – Tu jest napisane… albo: – To wyraz… Niemowlę bowiem nie pojmuje słowa „wyraz” czy „napisane”. Poza tym dziecko może uznać, że całe to zdanie jest umieszczone na planszy. Tak więc tylko: „miś”, tylko „mama” itp. Sześciomiesięczna Antosia podczas kolejnej prezentacji plansz bardzo żywiołowo reagowała na te właśnie dwa słowa, przy innych leżała spokojnie. Można zatem domniemywać, iż w maleńkich główkach coś się dzięki tym zabawom dzieje…

   Sugerowałabym, żeby nie pokazywać malutkiej więcej niż 3 plansze naraz.

   Pani Karolino, zrobił się elaborat. Ale i tak najważniejsze jest to jak i na co reaguje PANI dziecko. Obecnie metod nauki czytania jest kilka. Wszyscy autorzy uważają je za genialne. Moim zdaniem dobre dla dziecka jest to co nie jest nielogiczne, co mu odpowiada i przynosi właściwe rezultaty.

   Proszę pytać, gdyby były jeszcze wątpliwości, a w ogóle proszę kiedyś napisać jak Wam idzie.

   Pozdrawiam serdecznie…

   • Karolina pisze:

    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. W takim razie zaczniemy sesje jak tylko Emilka będzie na to gotowa. Jeśli wystarczy mi wytrwałości, to na pewno podzielę się rezultatami.
    Miło wiedzieć, że jest do kogo zwrócić się z pytaniami. Jeszcze raz dziękuję 🙂

   • MT-K pisze:

    Życzę zatem wytrwałości i będę czekać na relacje. Pozdrawiam.

 37. Dorota pisze:

  Witam 🙂
  Mam synka w wieku 7lat, który czyta sylabowo. Czy w tym momencie ma jeszcze sens rozpoczęcie nauki czytania metodą czytania globalnego ?

  • MT-K pisze:

   Nie, Pani Doroto. Czytanie sylabowe jest kolejnym etapem czytania globalnego. Teraz tylko szlifujcie technikę. Powodzenia. Pozdrawiam serdecznie.

 38. Marta pisze:

  Witam serdecznie.
  Jestem mamą sześciolatka, który zaczął naukę w pierwszej klasie. Syn nie potrafi głoskować (głoskuje tylko krótkie, trzy,cztero-literowe przećwiczone wyrazy), jednak czytanki z elementarza, które zadaje pani nie sprawiają mu problemu właśnie ze względu na to, że czyta globalnie. Jak najlepiej ćwiczyć umiejętność zapisywania wyrazów ze słuchu? On w ogóle sobie z tym nie radzi

  • MT-K pisze:

   Dzień dobry Pani Marto,

   synek jest wzrokowcem, dlatego świetnie mu idzie globalne zapamiętywanie wyrazów. Załączam link do strony z ćwiczeniami słuchu fonematycznego, pewno można ich znaleźć o wiele więcej. Proponuję bawić się z synkiem dwa razy dziennie po 5-10 minut (to zupełnie co innego niż jednorazowo 20 minut). Róbcie to na wesoło i nie czyniąc problemu z tego, że chłopcu coś się nie udało. Już po tygodniu powinny być efekty. Proszę się pochwalić, dobrze?

   Pozdrawiam

   http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=PU3142

 39. Zmorka pisze:

  Witam!!! Synek właśnie kończy rok i będziemy próbować bawić się w czytanie 😉 Do tej pory czytaliśmy książeczki (czarno-białe) i pokazywałam mu karty z obrazkami (tu już kolor) Efekt jest zadziwiający. Kawaler w wieku 3 miesięcy czytał książkę po swojemu a teraz dalej czyta po swojemu ale potrafi opowiadać wskazując paluszkiem postacie z książki 🙂 chętnie podzielę się filmikami bo może jestem jednostronna i być może wiele dzieci tak pięknie czyta hehe. Ogólnie synek bardzo dużo mówi być może to dlatego, że ja gadam do niego ciągle i wszystko razem robimy. Każdą czynność opisuję milion razy to pewnie przyswoił sobie już część słów. Wracając do tematu moje pytanie brzmi ile słów powinnam wprowadzać i co jaki czas?? Karteczki mam przygotowane (kilka do poprawy bo część pisałam drukowanymi a część pisanymi literkami). Pozdrawiam

  • MT-K pisze:

   Pani Kamilko, na filmiki czekam z radością. Ile plansz? W tym wieku w zupełności wystarczą dwie. Synek nie musi umieć nazwać wyrazu. Wystarczy, że poprosi Pani: – Daj mamusi „oko”, daj „sok”, a mały wybierze ten wyraz z dwóch. To już będzie dowód na to, że przyswoił sobie wygląd wyrazu. Jak często wymieniać kartki? Jeśli malec pamięta już oba wyrazy, proszę jeden z nich wymienić na inny. Tak, by nie zdążył się znudzić. Nie ma reguł, bo są dzieci z dobrą pamięcią wzrokową, które zapamiętują błyskawicznie, inne potrzebują więcej czasu.

   To, co Pani robiła z synkiem do tej pory jest wspaniałe (książeczki, plansze i nieustanne „przemawianie”), teraz odcina Pani kupony od swego zaangażowania. Gratuluję. Filmiki (najlepiej w wersji na YouTube) proszę przesłać na adres makak1325@wp.pl

   Pozdrawiam ciepło…

 40. Ewa pisze:

  Witam
  Jestem mamą adopcyjną dziecka z fas. Kuba ma 2,5 roku, rozwija się dobrze za wyjątkiem mowy. Mówi pojedyncze wyrazy ale nie tworzy zdań. Czytałam że czytanie globalne bardzo rozwija więc zakupiłam „0” część „to ja ci mamo poczytam”. Zastanawiam się tylko jak z nią pracować bo widzę że syn patrzy na obrazki a nie na słowa i pamięta wyrazy po ilustracjach. Bardzo proszę o podpowiedź.

  • MT-K pisze:

   Pani Ewo,

   przy czytaniu książeczek do zabaw globalnych obowiązuje zasada, że należy koniecznie pokazywać dziecku palcem czytany wyraz. Jeśli Pani to czyni, a mały mimo to czyta „z obrazków” to można wydrukować czcionką Comic Sans (nieco większą niż w książeczkach) wyrazy, które są na stronkach. Rozłożyć przed synkiem 2 (nie więcej) paski z napisami i poprosić o odczytanie. Jeśli nie wyjdzie – odszukajcie razem te wyrazy w książeczce, mały skojarzy je z obrazkiem i odczyta. Za jakiś czas proszę ponowić próbę. Jeśli dalej będzie Pani widziała, że synek zgaduje patrząc na obrazki, należy nabyć poziom 1 tej serii, bo wyrażenia dźwiękonaśladowcze są dla synka zbyt proste (najlepiej sprawdzają się u roczniaków i półtoraroczniaków). Generalnie zabawy w czytanie globalne opieramy na planszach wyrazowo-obrazkowych, książeczki są uzupełnieniem zabaw z planszami.

   A co to jest „fas”? Czy to jakaś dysfunkcja? Jeśli tak – proszę mi napisać.

   Pozdrawiam…

   • Ewa pisze:

    Witam
    Dziękuję za szybką odpowiedź. Skrót fas (fetal alkohol disorders) określa zespół poalkoholowego uszkodzenia płodu i zawiera w sobie szerokie spektrum objawów.
    Zastosuję się do Pani wskazówek i poinformuję o rezultatach. Pozdrawiam

 41. Magda pisze:

  Dzień dobry.

  Mój Synek od pierwszego miesiąca życia zaczął naukę czytania globalnego. Początkowo plansze zrobiłam sama. Pokazywała najpierw 5 słów i codziennie zwiększając ich liczbę o 5 kolejnych aż doszliśmy do 25 słów. Pokazujemy je 3 razy dziennie (25 słów na jedną sesję). Wiki to bardzo lubi i uważnie przygląda się na plansze. Przeczytam natomiast na jednej ze stron www, że jedna sesja powinna składać się tylko z 5 słów a pomiędzy sesjami powinno być tylko 30 min. przerwy. Czy powinnam zacząć w takim razie naukę od poczatku, czy kontynuować swoją metodę? Na tej stronie było także napisane, ze pokazując plansze należy mówić: „tu jest napisane:…”. Juz sama nie wiem co robić. Będę wdzięczna za pomoc.

  • MT-K pisze:

   Dzień dobry, Pani Magdo!
   Do zabaw z niemowlętami zalecam dwie, najwyżej 3 plansze. Pokazujemy je 2-3 razy dziennie (może być tylko raz) przez kilka dni. Potem jedną ze starych zamieniamy na nową. Po paru dniach podmieniamy kolejną.
   Nigdy nie mówimy: – Tu jest napisane… bo dziecko może nabrać przekonania, że to co Pani mówi napisane jest na planszy. Nie: „mleko”, a: – „Tu jest napisane mleko”. Obowiązuje zasada: jeden wyraz – jeden dźwięk.

   Pozdrawiam serdecznie

 42. Magda pisze:

  Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Czy pokazywanie większej ilości słów skutkuje tym, że dziecko ich nie zapamiętuje i jest to bezskuteczne?

  • MT-K pisze:

   Nie wiem w jakim wieku jest Pani maluszek. O ile niemowlętom do ok. 10 miesiąca życia nie robi różnicy czy obejrzą 5, 10 czy 15 plansz dziennie, o tyle potem oczekujemy od dziecka, by zapamiętało 1 lub 2 wyrazy. Operujemy zatem dwiema, najwyżej trzema planszami. Dziesięciomiesięczniak widząc przed sobą dwie plansze ułożone obrazkiem do dołu (czyli widzi sam napis) na pytanie: „Gdzie jest kot?” potrafi wybrać właściwy wyraz. Czyli przez pierwsze 10-12 miesięcy pokazujemy większą ilość plansz jako sposób na zainteresowanie dziecka, skupienie uwagi i bogacenie słownictwa. Kiedy zaczyna się globalne czytanie „zjeżdżamy” do 2-3 plansz.

 43. Magda pisze:

  Mój Synek 3 kwietnia skończy 6 miesięcy. Czyli najlepiej będzie, jeśli do ukończenia 10 miesiaca życia Synka pokazywała będę 15 plansz, a później od 11 miesiaca zacząć od nowa z 3 planszami dziennie? Czy w takim razie do ukończenia 10 miesiaca możemy też pokazywać wyrażenia dwuwyrazowe *15 dziennie, a później całe zdania?

  • MT-K pisze:

   Pani Magdo, przeczytała Pani książkę Glenna Domana, prawda? Tam są wskazówki ile plansz i jak często. Powiem tak. Proszę te zalecenia potraktować z przymrużeniem oka. NIKT nie wytrzymuje 9 sesji dziennie, nawet gdy matka nie pracuje zawodowo. NIE musi być 15 plansz codziennie. Może być 10, albo 5, albo 2. Albo wcale. Proszę słuchać swojej matczynej intuicji i obserwować dziecko. Jeśli je to bawi – to może być 15 plansz, jeśli przy 6 odwróci główkę czy inaczej okaże znudzenie – rzucić resztę do kąta. Najważniejsze moje zalecenie – dobrze się bawić, bo dopiero wtedy tworzy się pozytywny „prysznic emocji” dotyczący tematu czytania. Proszę zerknąć na lecący w odcinkach tekst „Czytanie globalne – co to takiego” na stronie głównej.

   Pozdrawiam serdecznie, będę czekała na wiadomości.

 44. Magda pisze:

  Czytałam tylko opracowania na stronie wczesnaedukacja.pl. Teraz trafiłam na Pani bloga, który bardzo mi się spodobał 🙂 będziemy zatem bawili się zgodnie z chęciami Wikiego ?:) dziękuję bardzo – z pewnością odezwę się jeszcze 🙂 miłej niedzieli 🙂

 45. Agnieszka pisze:

  Dzień dobry
  Proszę o radę. Mam troje dzieci w wieku 7 , 5 i 2 lata. Niestety nie wiedziałam wcześniej o metodzie nauki czytania dzieci w tak wczesnym wieku jaki Pani rekomenduje. Teraz najstarsza córka jest w drugiej klasie i pragnę jej pomoc w nauce czytania . Wprowadze czytanie globalne młodszym dzieciom ale czy dla 7 latki ta mtoda tez jest odpowiednia ?Pytam ponieważ znajduje informacje ze jest to metoda dla dzieci w wieku od 0 do 7 lat , a pozniej ? proszę o radę jak pracować z 7 latkiem który czyta literując ? pracować z calą trójką na raz czy oddzielnie ?
  pozdrawiam Agnieszka

  • MT-K pisze:

   Dzień dobry Pani Agnieszko,

   nie rekomenduje się tej metody dzieciom starszym, zakładamy bowiem, że 7-latki potrafią już czytać i wystarczy im tylko „podszlifować” technikę. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by najstarsza córeczka także pobawiła się w czytanie globalne. Razem czy oddzielnie? Chyba lepiej byłoby oddzielnie bawić się z 2-latkiem (wprowadzając 2 lub 3 plansze), oddzielnie zaś z 5- i 7-latkiem. Dla tych dzieci na początek plansze także mogą być 3, ale po jakimś czasie można operować większą ich liczbą. Poza tym słowa dla dzieci starszych mogą być trudniejsze. Bo co dwulatkowi powie wyraz „jesień”?

   Musi się Pani liczyć z tym, że najstarsza córeczka będzie głoskowała odczytując wyrazy na planszach, bo w czytanie globalne bawimy się z dziećmi, które nie znają jeszcze liter. Zapamiętują one cały wyraz od razu. Proszę się za to na małą nie gniewać. Najważniejsze, by córka polubiła te zabawy, wówczas jej nastawienie do czytania także się zmieni. Zabawy w czytanie globalne nie zastąpią codziennego kilkuminutowego treningu czytania „zwyczajnego”, dobrze byłoby jednak, by pobudzić motywację dziewczynki do czytania, którego zapewne nie lubi (jak nam coś nie wychodzi to nie lubimy tego i już). Tak więc niechaj robi „szkołę” i czyta pluszakom, niech bawi się w prezenterkę w tv, niechaj jej Pani drukuje listy od baśniowego stworka czy filmowego bohatera. Co innego czytać list do siebie, co innego czytankę.

   Życzę Wam radości i sukcesów podczas Waszych zabaw. Pozdrawiam ciepło.

 46. maja pisze:

  W takim razie kolor czarny czy czerwony? Podejrzewam, ze w tekście jest błąd.

  • MT-K pisze:

   „Badania dowiodły, iż kolor czarny jako dający lepszy kontrast z podłożem jest właściwy do stosowania od samego początku.”

   Późniejsze badania dowiodły. Nie ma w tekście błędu. Obecnie niemowlakom drukuje się czarno-białe książeczki i wiesza nad łóżeczkiem czarno-białe piktogramy. Plansze z wyrazami powinny mieć czarną czcionkę.

   Pozdrawiam…

 47. monika pisze:

  Witam bede zamawiala dla coreczki -16mc zestaw do czytania globalnego zastanawiam sie czy jest tam wszystko wyjasnione jak postepowac bo nie bardzo wiem co i jak. Czy moglaby mi Pani wyjasnic jak uczyc czytac takiego maluszka? Rozumiem ze raz dziennie wystarczy i od 3slow zaczac? I jak to wyglada przeczytam dziecku te trzy slowa i koniec czy powtorzyc to np.3razy?po jakim czasie najlepiej dokladac nowe slowa?
  Przepraszam za tak duzo pytan ale licze na Pani pomoc bo widze ze jest Pani bardzo obeznana w temacie.
  Pozdrawiam

  • MT-K pisze:

   Dobry wieczór,

   gdyby chciała Pani poszperać nieco na blogu – wszystko Pani znajdzie. Na początek proszę wziąć dwie karty, na których będzie coś co córeczka zna i lubi. W momencie gdy siedzi spokojnie (przy posiłku, na nocniczku, w wannie) proszę pokazać małej stronę z obrazkiem i odczytać wyraz (np. miś). Nic więcej, tylko to słowo. Potem proszę odwrócić kartę na druga stronę (bez obrazka) i powtórzyć to samo. Nie mówić: tu jest napisane miś, albo: to jest wyraz miś. Tylko sam wyraz. To samo z drugą planszą. Za kwadrans, dwa proszę położyć przed córeczką obie karty obrazkami do góry i zapytać: gdzie jest miś? Mała pokaże misia patrząc na obrazki. Teraz jest pora na brawa i całusy. Zabawę można powtórzyć jeszcze raz, albo dwa jeśli będziecie miały na to ochotę tego samego dnia. Kiedy córeczka będzie już ładnie pokazywała na Pani prośbę misia i np. lalę, można spróbować położyć przed nią plansze z samymi napisami, bez obrazków. I też zapytać: gdzie jest miś? gdzie jest lala? Jeśli mała będzie sobie podglądała to nic.
   Nowe słowo proszę dołożyć gdy malutka opanuje już dwa poprzednie. Bawcie się 3 planszami. Po jakimś czasie można jedną z plansz wycofać i dołożyć nową. Z tak małymi dziećmi najlepiej bawić się 3 planszami maksimum. Ale do tych poznanych można wracać. Włączyć do zabawy ruch, pluszaki, którym niech córka czyta. Ma być śmiech, radość i wyczekiwanie na zabawę z planszami. Najważniejsza jest atmosfera towarzysząca zabawom. Niechaj Pani popatrzy w zakładkę „Filmy”, tam są filmiki z małą Marysią. Proszę spojrzeć jak można bawić się z takimi szkrabami. Jeśli coś będzie niejasne – proszę pisać.
   Pozdrawiam serdecznie i życzę wspaniałej zabawy. Jeśli je pokochacie – efekty przyjdą same.

 48. michal pisze:

  Witam,

  Czy znajde, gdzies zestawy (etap 1) do samodzielnego drukowania?
  Dodatkowo, czy lepiej drukowac same wyrazy, czy wzbogacic je o ilustracje – e.g. zestawy wydawnictwa Pentliczek?

  Z gory dziekuje za odpowiedz.
  pozdrawiam,
  michal

  • MT-K pisze:

   Raczej nie znajdzie Pan zestawów w wersji do druku. Musi Pan sam dobrać słowa pamiętając by niosły one ze sobą treść bliską dziecku. Zaczynamy zawsze od rzeczowników, z czasem można dodawać inne części mowy (czasowniki, przymiotniki, spójniki, liczebniki, zaimki).
   Tak, może Pan dodawać ilustracje, ale tylko w rzeczownikach, bo jedynie rzeczowniki daje się zilustrować jednoznacznie i bez wątpliwości). Należy to uczynić tak jak w gotowych zestawach – z jednej strony sam wyraz, z drugiej wyraz i ilustracja.

   Pozdrawiam serdecznie

 49. Ula pisze:

  Witam
  A ja mam pytanie co sądzi Pani o tych dwóch zestawach bo już ponad dwa tygodnie szukam czytam i nie mogę się zdecydować który wybrać.
  zestaw pierwszy: http://cudownedziecko.pl/dt_catalog/zestaw-do-nauki-czytania/
  zestaw drugi: http://www.e-pentliczek.pl/component/virtuemart/ksiazki-i-materialy-edukacyjne/zestaw-do-nauki-czytania-dla-malych-dzieci-detail?Itemid=0

  do obu zestawów można później dokupywać kolejne książeczki, ale zestaw proponowany przez dr Anetę Czerską nie zawiera obrazków przedstawianego wyrazu i tak na prawdę nie wiem czy to dobrze czy źle. Według metody Glenna Domana nie ma obrazków przy wyrazach więc może jednak zestaw dr Czerskiej będzie lepszym wyborem.

  • MT-K pisze:

   Dzień dobry Pani Urszulo,

   jasne, że będę Panią namawiać na zestaw Pentliczka, choćby dlatego, że jest mego autorstwa. Żeby jednak nie sądziła Pani, że chwalę swój ogonek jak przysłowiowa pliszka, napiszę, że materiały p. Czerskiej bazują na klasycznym Domanie, czyli założeniach metody sprzed 60 lat. Wiele się od tamtej pory zmieniło, metoda ewoluowała, a ja przez ostatnich 25 lat przystosowywałam ją do polskiego języka. Toteż w naszym zestawie jest sporo zmian – inny jest krój i kolor czcionki, dodane są obrazki (tylko do rzeczowników), inne są zasady nauki z dzieckiem i realizacji metody – w moim wydaniu jest to zabawa pełna ruchu, śmiechu i pozytywnych emocji. Nauka dokonuje się przy okazji. Jak stosować czytanie globalne po polsku dowie się Pani z tekstów, listów rodziców i filmików zamieszczanych na tej stronie. Jeśli zdecyduje się Pani na „czytanie globalne po polsku” proszę napisać kiedy jak Wam idzie. Pozdrawiam serdecznie… 🙂

 50. Urszula pisze:

  Dzień dobry,
  moje dwulatki znają literki, ale tak jak mówi się to w alfabecie, czyli „be, ce, de”. Czy mimo tego mogę próbować uczyć ich czytania globalnego? Przyznam szczerze, że czekam na nasz zestaw do nauki czytania, ale dopiero dzisiaj doczytałam o znajomości liter. Czy to nie będzie kłóciło się ze sobą?

  Pozdrawiam serdecznie

  • MT-K pisze:

   Dzień dobry,

   będzie się kłóciło. I znajomość liter i taka znajomość (be, ce). Spróbujcie zapomnieć o literach, niechaj ich Pani przy dzieciach nie nazywa. One i tak nie potrafią ich złożyć, zatem wyrzućcie je z pamięci na 2 lata. Oczywiście proszę próbować zabaw, nie istnieje w tym temacie żadne zagrożenie, prócz tego, że na początku maluszki mogą próbować głoskować, albo nazywać poszczególne litery. I bardzo proszę mieć na uwadze to co najważniejsze – prysznic emocji (krótko, zabawnie, niekoniecznie systematycznie, z ruchem i wygłupami).

   Pozdrawiam i czekam na wieści jak Wam idzie

 51. Ania pisze:

  Witam Pani Mario, od pół roku pokazuje dzieciom karty do globalnego czytania, najpierw metodą Domana, poźniej zmieniłam schemat na trzy nowe wyrazy trzy razy dziennie , do tego wyrażenia i książęczka. Tylko , że mam wrażenie , że cały czas nie widzę efektów…chciałabym bardzo nauczyć swoje dzieci czytać metodą globalną, ale już sama nie wiem jaki schemat powinnam wybrać . Dzieci są w wieku 3 latka, 5 latek, no i jest jeszcze córeczka w wieku 8 miesięcy, którą dopiero zacznę uczyć tylko najpierw chciałabym skupić się na starszych dzieciach. Bardzo proszę o radę jak częste powinny być powtórzenia tych samych wyrazów i ilość kart pokazywanych podczas jednej sesji. Bardzo byłabym wdzięczna za wszelkie wskazówki.
  pozdrawiam serdecznie,

 52. Ania pisze:

  Witam Pani Mario, od pół roku pokazuje dzieciom karty do globalnego czytania, najpierw metodą Domana, poźniej zmieniłam schemat na trzy nowe wyrazy trzy razy dziennie , do tego wyrażenia i książęczka. Tylko , że mam wrażenie , że cały czas nie widzę efektów…chciałabym bardzo nauczyć swoje dzieci czytać metodą globalną, ale już sama nie wiem jaki schemat powinnam wybrać . Dzieci są w wieku 3 latka, 5 latek, no i jest jeszcze córeczka w wieku 8 miesięcy, którą dopiero zacznę uczyć tylko najpierw chciałabym skupić się na starszych pociechach. Bardzo proszę o radę jak częste powinny być powtórzenia tych samych wyrazów i ilość kart pokazywanych podczas jednej sesji. Bardzo byłabym wdzięczna za wszelkie wskazówki.
  pozdrawiam serdecznie,

  • MT-K pisze:

   Pani Anno,

   niezmiernie rzadko zdarza się, że dzieci nie polubią zabawy w czytanie i że nie przynosi ona efektów. Zastanówmy się zatem czy może coś jest nie tak? Najpierw rodzi się pytanie czy Pani codziennie pokazuje dzieciom 3 nowe wyrazy? Jeśli tak, to błąd. Najpierw należy utrwalić w zabawach jeden zestaw, by przejść do następnej trójki (można tez podmieniać plansze po jednej). Kolejne pytanie – skąd wzięły się wyrażenia skoro dzieci nie opanowały pojedynczych słów? Zasada jest taka, że kiedy malec bez wahania odczyta wyrazy „słoń” i „śpiewa”, można je ułożyć obok siebie i stworzyć wyrażenie „słoń śpiewa”. Wyrażenia to kolejny etap zabaw, kiedy dziecko opanuje już jakąś pulę rzeczowników, czasowników i przymiotników.

   Idźmy dalej. Zapytam o klimat zabaw. Czy to aby na pewno są to zabawy? Pełne śmiechu, wygłupów, braw, przytulania i całusów? Krótkie? Kończone, zanim dzieci się znudzą? Pełne podziwu i uznania dla osiągnięć dzieci? A czemu bawicie się trzy razy dziennie a nie dwa lub raz?

   Bo największą wagę przywiązuję do tego czy dzieci pokochają zabawy w czytanie, nie do tego ile wyrazów zapamiętają. Jeśli sprawi Pani by dzieci z niecierpliwością oczekiwały na Wasze zabawy, efekty przyjdą same. Toteż proszę nie pokazywać im plansz pytając co na nich jest. Niechaj dzieci wyrazy kupują, sprzedają, losują spod chusty, z koszyka, wyciągają spod piany podczas kąpieli czy zagrzebują w piaskownicy (po zalaminowaniu). Naturalnie – pierwsze wyrazy muszą nazywać to co dzieciom jest znane i bliskie. Może to być imię siostry, pieska czy kota, nazwa ukochanego pluszaka, ulubionej potrawy czyli wszystko, co wiąże się z „prysznicem emocji”. Jeśli korzysta Pani z gotowego zestawu, proszę skrupulatnie wybrać to, co dzieciom dobrze się kojarzy lub je bawi (większość dzieci bardzo lubi i szybko zapamiętuje wyraz „pupa”, „sok”, „mama” – na planszy można nakleić Pani zdjęcie).

   Proszę dokonać rewolucji w Waszych zabawach i zacząć je (po przerwie) w nowej atmosferze. I proszę pamiętać – Pani też musi się dobrze bawić i też na nie czekać. Pozostańmy w kontakcie, proszę się odezwać jak Wam idzie… Pozdrawiam serdecznie.

 53. Aga pisze:

  Pani Mario. Dopiero teraz trafiłam na Pani bloga. My zaczęliśmy już dawno opierając się jedynie o książki autorstwa Domana i o moją intuicję. Pisze Pani, że nie można bawić się w czytanie w dwóch językach jednocześnie i odetchnęłam z ulgą, bo u nas tak jakoś samo wyszło, że do drugiego języka mieliśmy karty dla dzieci powyżej roku i jedynie końcówka globalnego czytania w języku angielskim zbiegła nam się z polskim. U nas jeszcze inaczej niż u pani, która pytała o dwa języki. Eksperymentuję z dwujęzycznością zamierzoną/ nienatywną metodą OPOL, w której ja jestem od angielskiego, tata- od polskiego. I przez to, że ja bardziej chętna i zorganizowana jestem tak wyszło, że zaczęliśmy od angielskiego. Czytam u Pani, że powinno się zaczynać od języka otoczenia i…myślę sobie, poczekamy…zobaczymy. Nie da się już nic zmienić. Wczytuję się od dzisiaj w Pani wskazówki, bo metodę Domana kontynuujemy, chociaż czytanie w języku angielskim niemalże za nami. Wszystko, co do tej pory zrobiliśmy opisuję na blogu: http://teachyourbaby.pl/, na który serdecznie zapraszam. Czytanie globalne, matematyka i to jeszcze nie koniec. Pewnie ta odwrotność języków, to nie jedyny błąd, który popełniłam, ale zawsze ktoś może się uczyć na moich błędach. Może lektura Pani bloga zapobiegnie przyszłym błędom.
  Tak od siebie chciałabym dodać, że wg mnie 3 lata to nieco za późno na początek z kartami. Wg. Domana im dziecko mniejsze, tym łatwiej. U nas był mały kryzys jak mała zaczęła chodzić, a potem się wspinać. Wcześniej szło bardzo gładko.

 54. Pingback:  Metoda Czytania Globalnego u Niemowlaka  – MamowoJęzykowo

 55. Pingback: Naika czytanoa globalnego u niemowlaka – MamowoJęzykowo

 56. katolina pisze:

  witam. chciałam zapytać o kilka rzeczy. chce zacząć z córką naukę globalnego czytania, tylko mam problem jakie zestawy słów przygotować chce zacząć od 3 dziennie i czy mam zacząć tematycznie w sensie : mama, tata, babcia? I przez jakiś czas to utrwalac i dokładać coś nowego? pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc

  • MT-K pisze:

   Dzień dobry,
   niechaj Pani da sobie spokój z 3 zestawami dziennie. Trzy słowa dziennie wystarczą i należy się nimi bawić z dzieckiem (chować, wozić, kupować, sprzedawać, skakać po nich) póki córka ich nie zapamięta. Potem albo wziąć 3 nowe, albo podmieniać po jednym – co się lepiej u Was sprawdzi.
   Wyrazy niechaj nazywają to co dziecko zna i lubi: mama, tata, imię brata, domowego zwierzątka, ulubione napoje, potrawy, zabawki (nie napisała Pani w jakim wieku jest córeczka).
   Pozdrawiam i życzę powodzenia… 🙂

 57. katolina pisze:

  Córka w maju będzie mieć 5 lat więc myślę ze to ostatnia szansa, poza tym wykazuje bardzo duże zainteresowanie literami;) przepisuje nazwy z opakowań;) pytam o te zestawy dlatego że są wiadomo gotowe te karty ze słowami i do tego jest taka książka karta w której piszę kiedy jakie i w jakiej kolejności dziecku pokazywać…. A ja te karty chce zrobić sama poprostu.. Ale skoro nie muszę ze tak powiem stosować żadnych reguł to dobrze;) czytałam też ze tę karty można naklejac na przedmioty?

  • MT-K pisze:

   Pani Karolino, jeśli córka wykazuje zainteresowanie literami to na czytanie globalne jest nieco późno. Myślę, że teraz należy się skoncentrować na tym jak umożliwić córeczce czytanie bez głoskowania (po jednej literze). Trzeba byłoby dostarczać jej krótkie wyrazy (najlepiej zaczynające się samogłoską typu: oko, osa, Ala, Iza itp) i tłumaczyć, że należy czytać ślizgając się z jednej litery na drugą, tak by odczytać wyraz płynnie.
   Tak. Przy czytaniu globalnym można naklejać nazwy przedmiotów na sprzęty i meble w mieszkaniu. Może to Pani uczynić, ale generalnie czytanie globalne stosujemy gdy dziecko nie zna jeszcze liter. Ale proszę spróbować. Może córeczce spodoba się ta zabawa?
   Pozdrawiam

 58. Paulina pisze:

  Witam, gdzie mozna nabyc taki zestaw? Pozdrawiam

  • MT-K pisze:

   Niestety, na razie nie ma ich na rynku i pokażą się dopiero latem. Dlatego zachęcam do robienia plansz samodzielnie lub próby nabycia zestawu od kogoś czyje dziecko już z niego wyrosło.
   Pozdrawiam i życzę powodzenia… 🙂

 59. Marek pisze:

  Świetny wpis, MT-K może wiesz już coś czy wypuścili na rynek mamy już lipiec.

  • MT-K pisze:

   Wydawnictwo nosi się z zamiarem jednoczesnego wypuszczenia na rynek jesienią „Zestawu do nauki czytania”, poradnika „Czytanie globalne polsku” i serii „Czytam globalnie. Mocno chcę wierzyć, że tak się stanie… 🙂

 60. Lily pisze:

  Witam. Chce zacząć zabawę w czytanie globalne z córką. Do czytania globalnego zapalił się także jej tata. Czy zna Pani przypadek nauki czytania globalnego w dwóch alfabetach? Język taty pisany jest alfabetem arabskim? Czy może to za trudne?

 61. Dominika pisze:

  Witam, mam pytanie dotyczące imion. Czy piszemy całe imiona np. Aleksandra czy Aleksander czy Alicja czy może takie jakich dzieci i rodzice używają Ola, Aleks, czy Ala??

  • MT-K pisze:

   Dzień dobry,
   piszemy formy imion, jakie są dziecku bliższe. Jeśli rodzice mówią w domu „Alicja” to tak piszemy w przedszkolu, jeśli „Ola” czy „Oleńka” to stosujemy tę formę.

   Pozdrawiam… 🙂

 62. Małgo pisze:

  Witam, mam pytanie, jeśli dziecko zna i czyta (na razie zaczyna, więc powoli, ale czyta) po polsku, to czy warto wprowadzić czytanie globalne po angielsku? Dziecko po angielsku mówi dosyć swobodnie, ale nie czyta i nie pisze. DZiecko 6 lat

  • MT-K pisze:

   Dzień dobry,

   w tym wieku i na tym poziomie umiejętności możecie zacząć zabawy w czytanie globalne po angielsku. Życzę powodzenia i pozdrawiam.

 63. Pingback: Jak nauczyć dziecko czytać? Wczesne czytanie. - Dzieciaki w domu

 64. niepracująca mama pisze:

  Witam serdecznie,
  Mam 15 miesięcznego syna i właśnie zabieram się za tworzenie kart. Moje pytanie jest krótkie. Jeśli syn nazywa babcię „baba”, to lepiej, żeby było napisane „baba” czy „babcia” normalnie? Z innymi nazwami podobnie, bo wiadomo -dzieci dużo rzeczy nazywają po swojemu ;), albo np. dziadziu czy dziadek?
  Bardzo dziękuję!

  • MT-K pisze:

   Dzień dobry,
   proszę pisać poprawnie. Jeśli robi Pani plansze obrazkowo-wyrazowe (rzeczowniki ilustrowane) to synek i tak szybko zorientuje się, że „babcia” to „baba”, bo będzie tam fotografia babci. Poza tym dostarczając prawidłowych, „dorosłych” wzorców zadba Pani o szybszy, prawidłowy rozwój mowy małego.
   „Dziadziu” w ogóle do odstrzału, bo niegramatycznie. Albo dziadek, albo dziadzio (formę: dziadziu stosujemy jedynie w wołaczu, podobnie z imionami – nie Krzysiu, Jasiu, ale Krzyś (lub Krzysio), Jaś (lub Jasio). Czyli: dziadzio lub dziadek, w zależności jakiej formy się u Was używa.

   Powodzenia w zabawach życzę, proszę napisać kiedyś jak Wam idzie… 🙂

 65. MT-K pisze:

  Dzień dobry,

  tak, znajomość alfabetu jest przeszkodą. Bo czytanie globalne to czytanie bez znajomości liter i bez zagrożenia głoskowaniem. Kiedy pokaże Pani planszę z napisem „mama” dziecku, które nie zna liter, po paru zabawach malec odczyta: „mama”. Bo zapamiętał cały wyraz. Jeśli zna litery będzie głoskował: „m – a – m – a”.
  Zawsze możecie zacząć się bawić w czytanie globalne, ale musicie spróbować zapomnieć o literach.
  Pozdrawiam Was serdecznie, szczególnie małego wielbiciela książek. Może napisze Pani kiedyś jak Wam idzie?

  • Natalia512 pisze:

   Bardzo dziekuje za odpowiedz. Oczywiście napiszę o Naszych postępach, jesli takowe poczynimy. Proszę uznać mój drugi komentarz za nieaktualny, myślałam że się nie dodał:) Jeśli mogła by odnieść się tylko Pani do tego, że Mały jeszcze nie mówi. Nie potrafi wymawiać liter, więc może nauka globalnego czytania jeszcze ma sens?

   • MT-K pisze:

    To bardzo dobra wiadomość. Kubuś może zatem czytać na zasadzie wyboru. Kilka plansz przed nim i pytanie: – Pokaż, gdzie kot, pokaż gdzie tata, itp.

 66. Natalia512 pisze:

  Witam Pani Mario! Mój syn, Jakub ma 2 lata i 2 miesiące. Od pewnego czasu planuje z nim zacząć naukę globalnego czytania. Jednak w komentarzach do Pani znalazłam informację że jeśli dziecko zna alfabet, nauka globalnego czytania nie ma większego sensu. Bardzo nad tym ubolewam bo mój Kubuś alfabet zna już bardzo długo ( syn jeszcze nie mówi ale pokazuje litery gdy ktoś o nie zapyta oraz dopasowuje je do obrazka). Nie byłam świadoma tego że źle robię, kupiłam po prostu puzzle z alfabetem i pasującymi obrazkami, a dla Małego była to świetna zabawa. I teraz zasadnicze pytanie. Czy wobec tego nie ma sensu uczyć syna globalnego czytania? Jeśli nie, to w jaki sposób zacząć naukę czytania? Dodam jeszcze że synek bardzo, ale to bardzo uwielbia gdy razem z mężem czytamy Mu książeczki. W swoim pokoju ma cały regał wypełniony książkami 🙂 dlatego tak bardzo zależy mi aby Kuba zaczął naukę czytania. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź 🙂

 67. Kinga pisze:

  Witam! Ja bym się chciała zapytać czy w przyszłości nie będzie dziecko miało problemów z…czytaniem? Chodzi mi tutaj o to, że uczymy się poprzez zabawę na danych kartach, na których jest dana czcionka, kolor i odstęp i w końcu napisany jest wyraz. Czy nie będzie to później skutkować tym, że dziecko nie będzie potrafiło przeczytać wyrazu – tego samego – tylko napisanego ręcznie, drukowanym pismem czy po prostu inna czcionką? Moja córka jest ciekawa liter, czytając zwykły tekst bajki przystaje i pyta co to za litera? Czy to w globalnym czytaniu nie przeszkadza? I jak to ma się później, gdy dziecko idąc do przedszkola jest uczone czytania innym sposobem? Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedź.

  • MT-K pisze:

   Kiedy zaczynamy zabawę w czytanie z malutkim dzieckiem musimy wziąć pod uwagę jego umiejętności, a raczej brak umiejętności w zakresie analizy wzrokowej czy porównywania. Toteż czcionki w wyrazach dla maluchów muszą być duże, czarne i bez zbędnych ozdobników (bezszeryfowe). Musimy też zadbać o większe odstępy między wyrazami, aby wyrazy nie zlewały się dziecku w jeden ciąg.
   Wyrazy na planszach lub książeczkach piszemy małymi (i nie o rozmiar tu chodzi) drukowanymi literami (tak jak teraz ja do Pani), ponieważ jest to najczęściej występująca forma liter. Duże drukowane litery piszemy jedynie w nazwach własnych.
   Chcę Panią zapewnić, że dzieci, które bawią się słowem od niemowlęcia nie mają najmniejszych trudności z czytaniem, odróżnianiem innego kroju czcionki czy z pismem odręcznym. Proszę pamiętać, że dziecko rośnie, wraz z nim rozwija się analiza wzrokowa, spostrzegawczość, pamięć wzrokowa i kiedy maluch trafi do zerówki wszystkie informacje dotyczące odmienności liter przyswoi bez trudu.
   Tak, znajomość liter w czytaniu globalnym przeszkadza. Jeśli dziecko zapamięta, że plątanina kresek, lasek i kropek to „lis”, odczyta „lis”. Jeśli będzie znało litery przeczyta: „l – i – s” (czyli przegłoskuje, czego chcemy uniknąć) albo jeszcze gorzej: „el-i-es”, bo i tak rodzice uczą dzieci alfabetu.

   Pozdrawiam ciepło. Proszę pytać jeśli ma Pani jeszcze jakieś wątpliwości.

 68. Dominika pisze:

  Witam mam syna pięcioletni ego który ma autyzm jest dzieckiem wysokofunkcyjnym od roku zna już cały alfabet i chciałabym go zacząć uczyć czytać. I związku z tym mam prośbę do pani, doradzilaby mi pani jak to u niego w prowadzac? Jak zacząć z nim naukę czytania?

  • MT-K pisze:

   Pani Dominiko,
   w czytaniu globalnym znajomość liter nie jest potrzebna, a nawet przeszkadza.
   Ale możecie spróbować. Proszę nabyć zestaw z planszami i poradnik „Czytanie globalne po polsku” ( https://allegro.pl/uzytkownik/CEBP24_12?order=qd&bmatch=baseline-var-cl-n-uni-1-5-0312 ), w poradniku znajdzie Pani wskazówki jak bawić się z synkiem w czytanie.
   Na tej stronie (strona główna) także jest sporo rad, filmów, przykładów zabaw. Proszę tylko poszperać w zakładkach i spokojnie poczytać różne teksty. Z dzieckiem autystycznym bawimy się dokładnie tak, jak z dziećmi bez dysfunkcji. Intuicja Pani podpowie czy wziąć na początek dwie, cztery czy pięć kart.

   Pozdrawiam… 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.